İşlenmiş ve işlenmemiş hindistan cevizi lifi içeren granüle yüksek fırın cürufu ve silis dumanı esaslı geopolimer harç
Granulated blast furnace slag and silica fume based geopolymer mortar incorporating treated and untreated coconut fiber
- Tez No: 987796
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ANDİÇ ÇAKIR, PROF. DR. NİNEL ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (GGBFS) ve silis dumanı bağlayıcı içeren, işlenmemiş ve işlenmiş hindistan cevizi lifleri ile takviye edilmiş geopolimer harcın mekanik, fiziksel, termal ve mikroyapısal davranışını araştırmaktadır. Amaç, çeşitli mühendislik parametrelerinde performansı korurken sürdürülebilirliği ve tokluğu artırmada doğal lif katılımının etkinliğini değerlendirmektir. Deneysel prosedürler akışkanlık, yoğunluk, basınç ve eğilme dayanımı, tokluk, kılcal su emme, termal iletkenlik ve akustik emisyon (AE) testlerini içermekte olup Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Enerji Dağılımlı X-ışını Spektroskopisi (EDS) yoluyla mikroyapısal karakterizasyon ile desteklenmiştir. Sonuçlar, hindistan cevizi liflerinin eklenmesinin geopolimer harcın tokluğunu ve ısı yalıtım kapasitesini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Bununla birlikte, daha yüksek lif içeriği, özellikle işlenmiş lif içeren numunelerde işlenebilirliğin azalmasına, su emmenin artmasına ve daha düşük basınç dayanımına yol açmıştır. AE analizi, kırılgan kırılma mekanizmalarından sünek kırılma mekanizmalarına doğru bir iyileşme gösterdi. Bu iyileşme, tepe sonrası AE aktivitesinde artış ve normal numunelerde baskın olan çekme çatlaklarının, lifli numunelerde karışık çatlaklara (çekme ve kesme) dönüşmesi ile karakterize edildi. SEM gözlemleri ayrıca arayüzey geçiş bölgelerinin (ITZ) gelişimini ve işlenmemiş ve işlenmiş lifler arasındaki bağlanma davranışındaki farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Genel olarak, hindistan cevizi liflerinin özellikle daha düşük oranlarda dahil edilmesi, sürdürülebilir inşaat uygulamaları için daha sünek ve termal olarak verimli geopolimer harçlar üretmek için umut verici bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mechanical, physical, thermal, and microstructural behavior of ground granulated blast furnace slag (GGBFS) and silica fume based geopolymer mortar, reinforced with untreated and treated coconut fibers. The aim is to evaluate the effectiveness of natural fiber incorporation in enhancing sustainability and toughness while maintaining performance across various engineering parameters. Experimental procedures included flowability, density, compressive and flexural strength, toughness, capillary water absorption, thermal conductivity, and acoustic emission (AE) tests, supported by microstructural characterization through Scanning Electron Microscopy (SEM) and Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDS). The results demonstrated that the addition of coconut fibers significantly enhanced the toughness and thermal insulation capacity of geopolymer mortar. However, higher fiber content led to reduced workability, increased porosity, and lower compressive strength, particularly in treated fiber specimens. AE analysis showed an improvement from brittle failure mechanisms to ductile failure mechanisms, characterized by increased post-peak AE activity and a change from dominant tensile cracks in normal specimens to mixed cracks (tensile and shear) in specimens with fibers. SEM observations further revealed the development of interfacial transition zones (ITZ) and differences in bonding behavior between untreated and treated fibers. Overall, the incorporation of coconut fibers, particularly at lower percentages, provides a promising approach to producing more ductile and thermally efficient geopolymer mortars for sustainable construction applications.