İnme sonrası hastalarda gövde performansı ile üst ekstremite fonksiyonları, denge, fonksiyonel mobilite ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between trunk performance and upper extremity functions, balance, functional mobility and activities of daily living in post-stroke patients
- Tez No: 987843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BÜYÜKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
İnme, uzun süreli sakatlığın nedeni olarak halk sağlığı üzerinde büyük etkisi olan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır ve merkezi sinir sisteminin travmatik olmayan, fokal vasküler kaynaklı bir yaralanmasıdır ve tipik olarak kalıcı hasara neden olur İnme genellikle iskemik inme ve hemorajik inme olmak üzere iki şekilde ortaya çıkan nörolojik bir hastalıktır. İnmenin yan etkilerinden biri gövdede oluşan ağrı ve güçsüzlüktür ve bunun üst ekstremite ve denge fonksiyonlarıyla ilişkilendirilmesidir. İnme sonrası gövde performansı ile üst ekstremite fonksiyonları, denge, fonksiyonel aktiviteler ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkiyi araştıran bu çalışma, gövde performansı ile diğer fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma Al-Nejaf Eğitim Hastanesinde 50 hastada yapılmıştır. (Erkek=35 ve kadın=15) yaşları (65) yıl üzerinde olan inme sonrası hemiplejisi olan hastalar bu çalışmaya gönüllü olarak dahil edilmiştir. Katılımcılar Al Necef eğitim hastanesindeki nörolojik kliniklerden seçilmiştir. Gövde Bozukluğu Ölçeği (GBÖ), Zamanlı kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Berg Denge Skalası (BDS), Jebsen-Taylor El Fonksiyon Testi (JTHFT), Fugl-Meyer Değerlendirmesi (FMD), Wolf Motor Fonksiyon Testi (WMFT) sonuç ölçümleri olarak kullanılır. xi Yapılan istatistiksel analiz sonucunda GBÖ ile ZKYT, BDS, FIM, JTEFT, WMFT ve FMD (eklem hareket açıklığı ve eklem ağrısı hariç) arasında anlamlı bir bilişki saptanmamıştır (p>0,05). Bu çalışmanın sonucuna göre inme sonrası hemiplejik bireylerde gövde performansı ile üst ekstremite fonksiyonları, denge, fonksiyonel aktivite (eklem hareket açıklığı ve eklem ağrısı hariç) ve günlük yaşam aktiviteleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. İnme hastalarında yürüyüşün yeniden kazanılması, üst ekstremitenin fonksiyonel kullanımı ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığın arttırılabilmesi için en erken dönemden itibaren gövde kontrolü kazanılmaya çalışılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Stroke is a central nervous system disease that has a great impact on public health as the cause of long-term disability, and it a non-traumatic, focal vascular-induced injury of the central nervous system (CNS) and typically results in permanent damage in the form of cerebral infarction, intracerebral hemorrhage (ICH) and/or subarachnoid hemorrhage (SAH), Stroke is neurological disease that usually occurs in two forms: ischemic stroke and hemorrhagic stroke, Stroke and related disability can affect living activities and cause different effects on daily life. One of these side effects of stroke is pain and weakness performance of the trunk and its association with the functions of the upper extremities and balance, which often occur after stroke. This study investigated the relationship between trunk performance and upper extremity functions, balance, functional mobility and activities of daily living after stroke, it aims to examine the relationship between trunk performance and other functions, this study was conducted at Al-Najaf teaching hospital 50 patients (male=35 and female=15) range of their ages above (65) years with post-stroke hemiplegia were included voluntarily participated in this study. Participants were selected from neurological clinics in Al-Najaf teaching hospital. has been used Trunk Impairment Scale (TIS), The Mini-Mental State Exam (MMSE), Time up and go (TUG), Functional Independence Measure (FIM), Berg balance scale (BBS), The Jebsen-Taylor Hand Function Test (JTHFT), The Fugl-Meyer Assessment (FMA), Wolf Motor Function Test (WMFT) are used as outcome measurements. xiii As a result of the statistical analysis, no significant correlation was found between GBS and TUG, BBS, FIM, JTEFT, WMFT and FMA (except for joint range of motion and joint pain) (p>0.05). According to the results of this study, no significant relationship was found between trunk performance and upper extremity functions, balance, functional activity (except for joint range of motion and joint pain), and activities of daily living in post-stroke hemiplegic individuals. We think that in stroke patients, it is necessary to try to gain trunk control from the earliest period in order to regain gait, functional use of the upper extremity, and increase independence in daily living activities.