Tükiye'de finansal gelişme ve gelir eşitsizliği ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between financial development and income inequality in Turkey
  1. Tez No: 987891
  2. Yazar: REMZİ ÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomilerin karşı karşıya olduğu temel sorunlardan biri gelir dağılımındaki eşitsizliktir. Gelir eşitsizliğinin azaltılması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması, politika yapıcıların öncelikli görevleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, politika yapıcıların, gelir eşitsizliğini azaltmaya yönelik etkili ve sürdürülebilir politikalar geliştirmesi gerekmektedir. Bu tür politikaların oluşturulabilmesi için öncelikle gelir dağılımındaki bozulmaların doğru şekilde tespit edilmesi önem taşımaktadır. Gelir dağılımındaki sapmaların bölgesel ve sektörel düzeyde belirlenmesi, adil bir gelir dağılımı sağlamaya yönelik politika kararlarının sağlıklı biçimde şekillendirilmesine olanak tanımaktadır. Son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar, gelir eşitsizliğinin özellikle finansal gelişmişliğin düşük olduğu bölgelerde daha belirgin olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, finansal gelişmenin gelir eşitsizliği üzerinde belirleyici bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, finansal sistemin yapısı, işleyişi ve gelişmişlik düzeyinin, gelir dağılımındaki eşitsizlikleri ne ölçüde etkilediğinin ortaya konulması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de finansal gelişmenin gelir eşitsizliği üzerindeki etkilerini 1987-2021 dönemi verileri ile analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın ampirik analiz süreci zaman serisi yöntemlerine dayanmaktadır. Bu kapsamda, öncelikle Lee ve Strazicich'in (LS, 2003) geliştirmiş olduğu yapısal kırılmalı birim kök testi uygulanmış, ardından ARDL sınır testi ile uzun dönemli ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de finansal gelişmenin zamanla artmasına rağmen gelir eşitsizliğinde anlamlı bir azalma sağlanamadığını ortaya koymuştur. Analiz sonuçlarına göre; ekonomik politika belirsizliği, kişi başına düşen GSYİH ve küreselleşmede yaşanan artışların, gelir eşitsizliğini artırıcı yönde etkide bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental problems faced by economies is income inequality. Reducing income inequality and ensuring fairness in income distribution are among the primary responsibilities of policymakers. In this context, it is essential for policymakers to develop effective and sustainable policies aimed at reducing income disparities. The formulation of such policies first requires the accurate identification of distortions in income distribution. Determining deviations in income distribution at the regional and sectoral levels allows for the formulation of well-designed policy decisions to achieve a fairer distribution of income. Recent studies have revealed that income inequality is more pronounced particularly in regions with low levels of financial development. This finding indicates that financial development has a significant influence on income inequality. In this regard, it is of great importance to examine the extent to which the structure, functioning, and level of development of the financial system affect inequalities in income distribution. This study aims to analyze the effects of financial development on income inequality in Turkey using data for the period 1987–2021. The empirical analysis of the research is based on time series methods. In this context, the structural break unit root test developed by Lee and Strazicich (LS, 2003) is first applied, followed by the ARDL bounds testing approach to investigate long-term relationships. The findings reveal that despite the increase in financial development over time in Turkey, no significant reduction in income inequality has been achieved. According to the results of the analysis, increases in economic policy uncertainty, GDP per capita, and globalization have been found to have an inequality-widening effect.