Asitli linterin fenol, o-, m- ve p-kresol izomerleri ve sülfürik asit kullanılarak sıvılaştırılması, novalak reçinesi üretimi ve karakterizasyonu
Liquefaction of acid lint by using phenol,o-, m-, and p-cresol isomers and sulfuric acid, production and characterization of novalac resin
  1. Tez No: 987985
  2. Yazar: OĞUZHAN KONUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAZICI, PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, pamuk endüstrisinin yan ürünü olan asitli linterinin, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaklaşımla fenolik reçine üretiminde alternatif bir hammadde olarak değerlendirilebilirliği araştırılmıştır. Çalışmada asitli linter, sülfürik asit katalizörlüğünde fenol, o-, m- ve p-kresol türevleri kullanılarak mikrodalga destekli sıvılaştırma yöntemiyle fenolik nitelikte sıvı ürünlere dönüştürülmüştür. Elde edilen bu ürünler, formaldehit kullanılmaksızın glutaraldehit ile çapraz bağlanarak reçineleştirilmiş ve reçinelerin karakterizasyon testleri yapılmıştır. Deneysel süreçte sıcaklık, katalizör miktarı ve kullanılan fenolik bileşik türünün sıvılaştırma verimi üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmiş; optimum koşullarda yüksek dönüşüm oranlarına ulaşılmıştır. Üretilen reçine numuneleri termal ve reolojik analizlerle karakterize edilmiş; elde edilen bulgular asitli linter esaslı novalak reçinelerinin, ticari fenol-formaldehit reçineleriyle karşılaştırılabilir dayanım ve kararlılık sergilediğini göstermiştir. Ayrıca yenilenebilir kaynak kullanımına dayalı üretim yaklaşımı sayesinde daha düşük çevresel etki sağlandığı belirlenmiştir. Bu çalışma, asitli linterin yüksek katma değerli biyobazlı polimerik malzemelere dönüştürülebileceğini ortaya koyarak sürdürülebilir malzeme bilimi, yeşil kimya ve atık yönetimi alanlarına önemli bilimsel ve teknolojik katkılar sunmaktadır. Bununla birlikte çalışma, endüstriyel yan ürünlerin kimyasal dönüşüm yoluyla ekonomik değeri yüksek malzemelere dönüştürülebileceğini göstererek döngüsel ekonomi yaklaşımına da somut bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the feasibility of utilizing acidic linter, a by-product of the cotton industry, as an alternative raw material for phenolic resin production through an environmentally friendly and sustainable approach was investigated. In the study, the acidic linter was converted into phenolic-type liquid products by microwave-assisted liquefaction using phenol, o-, m-, and p-cresol derivatives in the presence of sulfuric acid as a catalyst. These products were resinified by crosslinking with glutaraldehyde without the use of formaldehyde, and the resulting resins were subjected to characterization tests. During the experimental process, the effects of temperature, catalyst loading, and the type of phenolic compound used on liquefaction efficiency were examined in detail, and high conversion rates were achieved under optimum conditions. The produced resin samples were characterized by thermal and rheological analyses, and the findings demonstrated that acidic linter-based novalac resins exhibited strength and stability comparable to those of commercial phenol–formaldehyde resins. In addition, it was determined that the production approach based on the use of renewable resources resulted in a lower environmental impact. This study reveals that acidic linter can be transformed into high value-added bio-based polymeric materials, providing significant scientific and technological contributions to the fields of sustainable materials science, green chemistry, and waste management. Moreover, the study provides a concrete example of the circular economy approach by demonstrating that industrial by-products can be converted into economically valuable materials through chemical transformation.