Çocuklarda kara ve yüzme-bankı antrenmanlarının yüzme performansı parametreleri üzerindeki etkileri
Effects of dry-land and swim-bench training on swimming performance parameters in children
  1. Tez No: 988004
  2. Yazar: KERİM ÜNAL ARDUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KİLİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, amatör olarak yüzme sporu yapan çocuklarda kara (balistik) ve yüzme bankı antrenmanlarının yüzme performansı parametreleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya, yaşları 10–11 arasında olan (Yaş = 10,50 ± 0,77 yıl; antrenman yaşı = 2,74 ± 0,65 yıl) toplam 19 amatör yüzücü katılmış ve rastgele olarak kara antrenmanı (KA) (n=10) ve yüzme bankı antrenmanı (YBA) (n=9) gruplarına atanmıştır. Araştırma tasarımı, bir haftalık ön testler, altı haftalık antrenman müdahalesi ve bir haftalık son testleri kapsayan sekiz haftalık tekrarlı ölçümler dizaynı şeklinde yürütülmüştür. Katılımcılar, ön ve son testlerde 50 m ve 200 m sprint, bükülü kol asılma, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, mekik ve sağlık topu fırlatma testlerini tamamlamışlardır. Ayrıca her antrenman seansının ardından algılanan zorluk derecesi (AZD) ve fiziksel keyif ölçeği (FKÖ) değerlendirilmiştir. Her iki grupta da tüm performans parametrelerinde zamanla anlamlı gelişim gözlenmiştir (p < 0,05). Buna karşın, grup ana etkisi ile zaman × grup etkileşimi anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). FKÖ ve AZD skorları her iki grupta da süreç boyunca düzenli biçimde azalmış (p < 0,001) olup, bu durum sporcuların antrenman sürecine fizyolojik ve psikolojik adaptasyonunu yansıtmaktadır. Sonuç olarak, KA ve YBA uygulamalarının yüzme performansı ile ilişkili fiziksel ve performans parametrelerini benzer düzeyde geliştirdiği; ancak psikofizyolojik açıdan FKÖ ve AZD düzeylerinde azalma gözlendiği belirlenmiştir. Bu bulgular, hem kara antrenmanlarının hem de yüzme bankı antrenmanlarının 10–11 yaş grubu yüzücülerde yüzme performansını artırmada etkili yöntemler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of dry-land (ballistic) and swim-bench training on swimming performance parameters in amateur child swimmers. A total of 19 swimmers aged 10–11 years (age = 10.50 ± 0.77 years; training age = 2.74 ± 0.65 years) voluntarily participated and were randomly assigned to either a dry-land training group (DLT, n = 10) or a swim-bench training group (SBT, n = 9). The experimental design consisted of an eight-week repeated-measures protocol, including one week of pre-tests, six weeks of training intervention, and one week of post-tests. Participants completed 50 m and 200 m sprint swimming tests, bent-arm hang, vertical jump, standing long jump, sit-up, and medicine ball throw tests during both pre- and post-test sessions. In addition, the ratings of perceived exertion (RPE) and Physical Activity Enjoyment Scale (PACES) were assessed after each training session. Both groups demonstrated significant improvements over time in all performance parameters (p < 0.05). However, no significant group main effect or time × group interaction was observed (p > 0.05). RPE and PACES scores decreased progressively throughout the intervention in both groups (p < 0.001), reflecting the athletes' psychophysiological adaptation to training. In conclusion, both dry-land and swim-bench training programs produced similar improvements in physical and performance parameters associated with swimming performance, while reductions in RPE and PACES scores indicated adaptations at the psychophysiological level. These findings suggest that both training methods can be effective approaches to enhance swimming performance in 10–11-year-old swimmers.