Mechanical behaviour of sand-rubber mixtures with cementation as a mitigation option
İyileştirme yöntemi olarak çimentolama ile kum-kauçuk karışımlarının mekanik davranışı
- Tez No: 988009
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDIN IBRAIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Brıstol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dünyanın dört bir yanındaki yollarda hızla artan araç sayısı nedeniyle, ömrünü tamamlamış lastiklerin sayısı önemli çevresel ve ekonomik endişeler yaratarak artmaktadır. Stoklanmış hurda lastiklerle başa çıkmanın etkili yollarından biri, bunları geri dönüştürmek ve mühendislik projeleri de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için yeniden kullanmaktır. Önceki çalışmalar, lastikten türetilen malzemenin mühendislik projelerinde alternatif veya yedek malzeme olarak kullanılabileceğini ve bunun da inşaat malzemesi talebini karşılamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, karışımların mekanik davranışının, herhangi bir mühendislik projesinde etkili bir şekilde uygulanabilmesi için daha iyi anlaşılması gerektirmektedir. Malzemelerin karışım oranı, zemin ve lastikten türetilen malzeme arasındaki ortalama tane boyutu, numune üretim yöntemi, ilk numune koşulları ve sınırlayıcı gerilim, karışımın mekanik davranışını etkileyen diğer birçok faktör arasındadır. Bu araştırmada, kauçuk fraksiyonunun kum ve kum-kauçuk karışımlarının mekanik davranışı üzerindeki etkisini tanımlamak için kapsamlı bir deneysel araştırma programı kullanıldı..Parçacık boyutu farklılıklarından kaynaklanan olası karşıtlık etkisini ortadan kaldırmak için aynı parçacık boyutu dağılımlarına sahip kauçuk ve kum malzemeleri kullanıldı. Kauçuğun, yüksek sıkıştırılabilirlik ve düşük sertlik gibi özelliklerinin kum-kauçuk karışımlarının davranışı üzerindeki etkilerini azaltmanın bir yolu, çimento ekleyerek bir miktar takviye üretmektir. Bu nedenle daha düşük seviyede çimento kullanılır ve hem kum-kauçuk hem de çimentolanmış kum-kauçuk karışımları tek boyutlu sınırlı sıkıştırma testlerinde, geleneksel üç eksenli testlerde ve tekrarlı üç eksenli testlerde test edilir. Test sonuçları, karışımların sertliğinin çimentolama ile arttığını ve sıkıştırılabilirliğin azaldığını gösterdi. Çimentolamalı numuneler, artan sınırlayıcı gerilimle daha baskın olan daha kırılgan bir davranış gösterir. Ancak, karışımların sertliği ve mukavemeti hala kauçuk malzeme fraksiyonundan büyük ölçüde etkilenir.
Özet (Çeviri)
Number of landfilled end-of-life tyres is growing due to the rapidly increasing number of the vehicles on the road all around the world which creates significant environmental and economic concerns. One of the effective ways of dealing with stockpiled scrap tyres is recycling and reusing them for a variety of purposes including engineering projects. Previous studies show that tyre derived material can be used as an alternative or replacing material in engineering projects which can also help to meet the demand for construction material. However, the mechanical behaviour of the mixtures requires further understanding to be effectively applied in any engineering projects. The mixing ratio of the materials, mean grain size between the soil and tyre derived material, sample fabrication method, initial sample conditions, and confining stress are among many other factors which affect the mechanical behaviour of mixture. A comprehensive experimental research programme was employed in this research to define the effect of rubber fraction on the mechanical behaviour of sand and sand-rubber mixtures. Rubber and sand materials with the same particle size distributions are used to eliminate any possible contrast effect due to particle size differences. One way to mitigate the effects of the rubber on the behaviour of sand-rubber mixtures which include high compressibility and lower stiffness is to produce some reinforcement through the addition of cement. Lower level of cement is, therefore used, and both sand-rubber and cemented sand-rubber mixtures were tested in one-dimensional confined compression tests, conventional triaxial tests, and cyclic triaxial tests. The test results indicated that the stiffness of mixtures increases with cementation, and the compressibility is decreased. Samples with cementation shows a more brittle behaviour which is more dominant with decreasing confining stress. However, the stiffness and strength of the mixtures is still greatly affected by the fraction of rubber material.