Aktif çocuklarda faz açısı ile aerobik ve anaerobik güç arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between phase angle and aerobic and anaerobic power in active children
- Tez No: 988045
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, fiziksel olarak aktif sağlıklı çocuklardan oluşan bir popülasyon üzerinde faz açısı (FA) ile aerobik ve anaerobik güç arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya yüzme sporuyla müsabık olarak uğraşan ve haftada en az 3 defa düzenli antrenman yapan 31 erkek çocuk (yaş = 10,23 ± 0,88 yıl, vücut ağırlığı = 40,41± 9,89 kg, boy uzunluğu = 145,48 ± 6,85) katılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılardan FA, aerobik ve anaerobik güce ilişkin veriler toplanmıştır. FA ölçümleri 50 kHz frekansta elden-ayağa tüm vücut biyoelektrik impedans yöntemi ile belirlenmiştir. Aerobik güç, indirekt kalorimetrik yöntemle VO2zirve değerleri olarak ölçülmüştür. Anaerobik güç değerlendirmesinde Wingate Anaerobik Tesi'nde mekanik güç çıktıları mutlak zirve güç (MZG), mutlak ortalama güç (MOG), relatif zirve güç (RZG) ve relatif ortalama güç (ROG) olarak değerlendirilmiştir. FA ile aerobik ve anaerobik güç arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. FA ile relatif VO2zirve arasında bir ilişki gözlenmemiştir (r = 0,094, p = 0,632). Mutlak VO2zirve ile FA arasında zayıf bir ilişki saptanmıştır (r = 0,383, p = 0,045) ancak bu ilişki biyolojik olgunlaşma durumuna göre kontrol edildiğinde anlamlılığını yitirmiştir (rk = 0,136, p = 0,500). RZG ve ROG değişkenleri ile FA arasında biyolojik olgunlaşma durumundan bağımsız orta düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur (sırasıyla r = 0,499, p = 0,004 ve r = 0,550, p = 0,001). İstatistiksel analizler MZG ve MOG değişkenleri ile FA arasında tespit edilen anlamlı ilişkilerin (sırasıyla: r= 0,484, p = 0,006 ve r= 0,546, p = 0,001), MZG'de biyolojik olgunlaşma durumundan etkilendiği görülmüştür (rk = 0,352, p = 0,056). Bu çalışmanın bulguları fiziksel olarak aktif erkek çocuklarda FA ile anaerobik güç arasında diğer değişkenlerden bağımsız bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate relationships between phase angle (PhA) and aerobic and anaerobic power in a population of physically active healthy children. This study was conducted with 31 boys who were competitive swimmers and trained regularly at least three times a week (age = 10.23 ± 0.88 years, body weight = 40.41 ± 9.89 kg, height = 145.48 ± 6.85 cm). Data on PhA, aerobic power, and anaerobic power were collected from the participants. PhA measurements were determined with the whole-body bioelectrical impedance method from hand to foot at a frequency of 50 kHz. Aerobic power was measured by the indirect calorimetric method and expressed as VO2peak values. Mechanical power outputs using the Wingate Anaerobic Test were collected as absolute peak power (APP), absolute average power (AAP), relative peak power (RPP), and relative average power (RAP) for the assessment of anaerobic power. Pearson Correlation Coefficient was used to evaluate the relationship between PhA and aerobic and anaerobic power. No relationship was observed between PhA and relative VO2peak (r = 0.094, p = 0.632). A weak relationship was found between absolute VO2peak and PhA (r = 0.383, p = 0.045), but this relationship lost significance after being adjusted for biological maturation (rp = 0.136, p = 0.500). Statistically significant relationships independent of biological maturation were found with moderate effect sizes between RPP and RAP variables and PhA (r = 0.499, p = 0.004, and r = 0.550, p = 0.001, respectively). Analyses showed that the significant relationships detected between APP and AAP variables and PhA (r = 0,484, p = 0,006, and r = 0,546, p = 0,001, respectively) were affected by the biological maturation status in the APP variable (rp = 0,352, p = 0,056). The results of this study showed a relationship between PhA and anaerobic power in physically active male children, independent of other variables.