Women of the Artemis sanctuaries of Asia minor from the third century BCE to the third century CE: A study of artemis sanctuaries at ephesos, magnesia ad maeandrum, and sardis.
M.Ö. 3. ve M.S. 3. yüzyıllar arasında küçük Asya'daki Artemis kutsal alanlarında bulunan kadın yazıtları
- Tez No: 988204
- Danışmanlar: PROF. DR. INGE UYTTERHOEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Elinizdeki tez Efes, Menderes Magnesia'sı ve Sardis'teki Artemis Kutsal Alanlarında bulunan ve de M.Ö. 3. yüzyıl ve M.S. 3. yüzyıla tarihlenen kadın yazıtlarının incelemesidir. Bu dönemin kadınları şehirlerinin Helenistik Dönem'den Roma İmparatorluk Dönemi'ne geçiş sırasında yaşadığı değişikliklerle başa çıkma konusunda da şehir kimliklerinin ortaya çıkmasında da inisiyatif kullanmış aktif bireyler oldular. Yazıt metinleri arkeolojik, anıtsal, ve dini bağlamları ile birlikte incelenmiştir. Kutsal Alan ve şehir arasındaki alay yolları yazıtlar arasında ilişki kurmak ve onları anlamlandırmada kullanılmıştır. Bu analizin sonucunda görülen kadınların, özellikle de elit kadınların bu dönemde şehir kimliğinin oluşmasında ve sürdürülmesinde göze çarpan aktif bireyler oldukları ve de kendi başarıları ile diğer kadın akrabalarının başarılarından gurur duymuş olduklarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses inscriptions of women found within the sanctuaries of Artemis at Ephesos, Magnesia on the Maeander, and Sardis and were dated between the third century BCE to the third century CE. Women of this period were active agents in navigating the change from the Hellenistic to the Roman Imperial period and in shaping the civic identity of their cities. Inscriptions are analysed along with their archaeological, monumental, and their religious context. Processional routes from the sanctuary and to or around the city were used to form connections between inscriptions. This analysis shows that women, especially the elite women that forms the majority of the data, were active and visible agents in creating and maintaining a civic identity during this period; moreover, they celebrated and were proud of the accomplishments of their female relations.