Tin ve grafen takviyeli ni-w esaslı hibrit kompozit kaplamaların geliştirilmesi
Development of tin and graphene reinforced ni-w based hybrid composite coatings
- Tez No: 988247
- Danışmanlar: PROF. DR. HATEM AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yüzey mühendisliğinde malzemelerin mekanik ve tribolojik performanslarını iyileştirmek için kullanılan tekniklerden biri yüzey kaplamalarıdır. Endüstriyel uygulamalarda, yüksek korozyon direnci, sertlik ve aşınma dayanımı gibi özellikler gerektiren alanlarda geniş kullanım alanıyla nikel esaslı kaplamalar kullanılmaktadır. Nikel-tungsten (Ni-W) esaslı kaplamalar ile birlikte nikelin sağlam yapısı ve tungstenin sertlik, aşınma direnci gibi özelliklerinden birlikte faydalanılarak yüksek performanslı kaplamalar üretilebilmektedir. Ni-W esaslı kaplamalarda elektrobiriktirme yöntemi, kaplama kalitesinin ve yapısının kontrol altında tutulması, performanslı kaplama üretilmesi için sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemle birlikte metal veya alaşım kaplamalar elektrik akımının da yardımı ile yüzeylere biriktirilerek kaplamalar oluşturulur. Böylece mekanik, elektriksel, kimyasal ve tribolojik özellikler optimize edilebilir. Bu çalışmada, elektrobiriktirme yöntemi kullanılarak TiN ve grafen partikül takviyeli Ni-W esaslı kompozit kaplamaların mekanik ve tribolojik davranışları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma farklı Ni-W esaslı kaplamalarda kullanılan takviye partiküllerin, kaplama yapısına, ve özelliklerine etkisini araştırmaktadır. Ayrıca Ni-W esaslı kaplamalardaki takviye partikül etkisi araştırılırken yüzey aktif madde konsantrasyonunun gösterdiği etki de değerlendirilmiştir. Farklı SDS konsantrasyonlarında kaplamalar üretmiş, SEM,EDS ve XRD ile analizleri yapılmıştır. Yapısal özellikleri incelenmiştir. Sertlik ve zeta ölçümlerinin yanında aşınma testleri de yapılarak yüzey aktif madde konsantrasyonunun etkisi üzerinde durulmuştur. Daha sonra en uygun SDS konsantrasyonu sabit tutularak TiN ve grafen içeren farklı kaplamalar üretilmiş, ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Üretilen kaplamaların FESEM, EDS, XRD analizleri, kullanılarak yüzey morfolojisi ve karakteristik özelliklerine değinilmiştir. Uygulanan ertlik ve aşınma testleri ile birlikte kaplamaların mekanik ve aşınma davranışlarına değinilmiştir. Ni-W kaplamalardaki TiN ve grafen takviye partiküllerin etkileri detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Bu tez çalışmasında TiN ve grafen partikül takviyeli Ni-W esaslı kaplamaların elektrobiriktirme yöntemi ile üretimi hedeflenmiştir. Üretilen hibrit kompozit kaplamaların gösterdiği yüksek sertlik ve tribolojik performans ile birlikte endüstriyel uygulamalar için uygun bir alternatif olduğu ortaya sunulmuştur. Bulgular ileri mühendislik ve endüstriyel uygulamalar için yüksek performanslı kaplamaların geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, Ni-W kaplamaların özelliklerini geliştiren yeni materyal kombinasyonları ile birlikte yüzey mühendisliğinde daha verimli ve dayanıklı kaplama çözümlerinin geliştirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Surface engineering is one of the most important and rapidly developing areas of modern materials science. It focuses on improving the performance, durability, and lifetime of materials by modifying their surface properties. In many engineering applications, the surface of a component is the first part to experience wear, corrosion, oxidation, or friction. These effects can gradually damage the material, reduce its lifetime, and lower the overall efficiency of the system. Surface engineering aims to prevent or reduce these effects by creating protective and functional coatings on the material surface. These coatings do not only protect the surface but also give it new functionalities, such as increased hardness, chemical resistance, thermal stability, and improved tribological behavior. By enhancing the surface properties, components can last longer, work more efficiently, and perform better under harsh conditions. Surface coatings are among the most widely used methods in surface engineering to improve material performance. They can be metallic, ceramic, or polymer-based, depending on the requirements of the application. Metallic coatings, such as nickel, copper, or cobalt-based coatings, are popular due to their strength, corrosion resistance, and ability to withstand high temperatures. Ceramic coatings are extremely hard and wear-resistant, which makes them suitable for applications involving high mechanical stress or abrasive environments. Polymer coatings are flexible, resist chemical attack, and can reduce friction in moderate wear conditions. Among these options, nickel-based coatings are particularly common due to their excellent corrosion resistance, good adhesion to different substrates, smooth surface formation, and moderate hardness. They are widely used in automotive, aerospace, energy, chemical, and defense industries. However, pure nickel coatings have limitations in high-stress environments. They may not provide sufficient hardness, wear resistance, or thermal stability under extreme conditions. This is why alloying nickel with other elements, such as tungsten, is often necessary to improve performance. Nickel-tungsten (Ni-W) coatings are one of the most effective options for improving mechanical and tribological performance. Tungsten is a heavy element with a very high melting point (3422 °C), high density, and low diffusion rate. When combined with nickel, tungsten strengthens the metal matrix, leading to a refined and homogeneous microstructure. Ni-W coatings have significantly higher hardness than pure nickel coatings, typically ranging from 600 to 1000 HV. They also have improved oxidation resistance, stable performance at high temperatures, and low friction properties. These characteristics make Ni-W coatings suitable for parts exposed to heavy loads, abrasive wear, and high thermal conditions, such as molds, dies, engine components, and aerospace parts. The combination of nickel and tungsten provides a good balance of mechanical strength, chemical resistance, and thermal stability, making Ni-W coatings versatile for many industrial applications. Electrodeposition is the most commonly used method to produce Ni-W coatings. In this process, metal ions from a liquid solution are reduced on the surface of a cathode using an electric current, forming a uniform metal layer. Electrodeposition is cost-effective, simple to perform, and can produce dense and uniform coatings at relatively low temperatures. One major advantage of this method is the ability to control the coating properties by adjusting process parameters such as current density, temperature, pH, electrolyte composition, and additives. This control allows researchers and engineers to fine-tune the microstructure, thickness, hardness, and other properties of the coating to meet specific requirements. Electrodeposition also enables the coating of complex-shaped components and provides excellent adhesion to the substrate. This flexibility makes it one of the most practical methods for industrial coating production. In recent years, researchers have focused on improving Ni-W coatings by adding particles to the metal matrix. This creates composite coatings, which combine the properties of the metal with the properties of the reinforcing particles. Titanium nitride (TiN) and graphene are two of the most effective reinforcement materials for this purpose. TiN is a ceramic material with very high hardness, chemical stability, and thermal resistance. It is widely used in cutting tools, wear-resistant surfaces, and decorative coatings. When TiN particles are added to a Ni-W matrix, they create hard areas within the coating that increase wear resistance and reduce deformation. TiN also improves the coating's resistance to oxidation, helping it remain stable under high temperatures. This makes TiN-reinforced Ni-W coatings suitable for industrial applications where high hardness and wear resistance are required. Graphene, a two-dimensional carbon nanomaterial, has also become very popular in surface engineering. Graphene consists of a single layer of carbon atoms arranged in a hexagonal structure. Despite being extremely thin, graphene is very strong, with a tensile strength of about 130 GPa and a Young's modulus of around 1 TPa. It is also an excellent conductor of heat and electricity. When added to coatings, graphene forms a thin, lubricating layer on the surface. This layer reduces friction, slows wear, and increases chemical resistance. Graphene works especially well in combination with Ni-W and TiN because it enhances tribological performance while maintaining the mechanical strength provided by the metal and ceramic particles. Using graphene in coatings creates a synergistic effect, improving both hardness and friction properties at the same time. In this study, Ni-W composite coatings were produced with TiN and graphene particles, both individually and together as a hybrid reinforcement. A hybrid reinforcement means that two different particles are combined in the same coating to take advantage of their individual properties. TiN mainly increases hardness and wear resistance, while graphene mainly reduces friction and improves surface stability. In addition, the role of a surfactant, sodium dodecyl sulfate (SDS), was investigated. SDS is added to the electrodeposition solution to prevent the particles from clumping together. It stabilizes the particles and helps them spread evenly in the Ni-W matrix. A uniform distribution of particles is very important because it creates a smoother, denser, and more uniform coating, which improves mechanical performance and reduces defects. Different SDS concentrations were tested to determine how particle dispersion affects coating quality. The produced coatings were analyzed using several techniques. Scanning electron microscopy (SEM) was used to study surface morphology and particle distribution. Energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) provided the chemical composition of the coatings. X-ray diffraction (XRD) was performed to identify the crystalline phases and preferred orientations in the coatings. Microhardness tests were conducted to measure the coating's resistance to deformation. Zeta potential measurements were performed to study the stability of particles in the electrolyte. Wear tests evaluated friction and wear behavior under controlled load, sliding distance, and speed. These analyses provided detailed information about the structural, mechanical, and tribological properties of the coatings. The results showed that TiN reinforcement significantly increased hardness and wear resistance. Graphene primarily reduced friction and improved tribological performance. The hybrid coatings containing both TiN and graphene demonstrated the best overall performance. They had the highest hardness, the lowest friction coefficient, and the most uniform microstructure. This confirms that combining ceramic and nanocarbon particles creates a strong synergy, improving multiple properties simultaneously. The hybrid coatings were more durable and performed better than coatings with only one type of particle. These advanced coatings have strong potential for many industrial applications. They can be used in automotive parts, aerospace components, molds and dies, energy systems, and defense equipment. They are especially useful in applications that require high hardness, long service life, low friction, and resistance to wear and corrosion. The ability to control coating properties by selecting the type and amount of particles, adjusting surfactant concentration, and optimizing electrodeposition parameters allows engineers to design coatings for specific tasks. Moreover, electrodeposition is environmentally friendly, energy-efficient, and cost-effective, making it suitable for sustainable industrial practices. In conclusion, this study provides a detailed and systematic investigation of Ni-W composite coatings reinforced with TiN and graphene. By analyzing structural, mechanical, and tribological properties, it demonstrates that hybrid reinforcement coatings perform much better than conventional Ni-W coatings. TiN and graphene together improve hardness, reduce wear and friction, and create a more uniform coating. These findings offer important insights for designing high-performance coatings and developing new surface engineering technologies. The study highlights the importance of particle distribution, surfactant selection, and process control in creating effective composite coatings. Overall, it contributes to the advancement of surface engineering and provides guidance for the development of next-generation coatings that are strong, durable, and suitable for modern industrial needs.