Çocuk Bahçesi dergilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 98825
  2. Yazar: MEHMET AZİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1905 (43 sayı) ve 1914 (21 sayı ve 4 ek) yıllarında yayınlanan Çocuk Bahçesi dergileri incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Dünyada ve Türkiye'de Çocuk Dergiciliği, Çocuk Bahçesi (1905) dergisinden önce yayınlanan iki derginin (Çocuklara Mahsus Gazete ve Çocuklara Rehber) incelenmesi, Çocuk Bahçesi dergilerinin genel özellikleri, yayın periyodu ve yazar kadrosu ele alınmıştır. İkinci bölümde konu (yazı) başlıklarına ve yazar adlarına göre düzenlenmiş fihrist yer alıyor. Tezin üçüncü bölümünde ise, şiirler ve eğitimle ilgili seçilmiş metinlerin çevirileri yer alıyor. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, I have examined the children's magazines called“Çocuk Bahçesi”which were published in 1905 (issue 43) and in 1914 (issue 21, 4 additions). The thesis is divided into three sections. In the first section, I have examined the children's magazines in Turkey and in the world. I have also examined the two magazines called“Children's Paper and Guide to Children”which were published before“Çocuk Bahçesi (1905)”. General features, publication period and staff writers of“Çocuk Bahçesi”are also examined in the first section. In the second section, there is an index which is done according to the subject matters and the author's names.. In the third section, there are poems and translations of articles about education.