Yapay zeka programları ve üç boyutlu çizim programlarıyla modellenen endüstriyel, fütüristik ve minimalist üsluptaki iç mekan tasarımlarının ergonomik ve estetik bağlamda kıyaslanması
Comparison of industrial, futuristic and minimalist style interior designs modeled with artificial intelligence programs and three-dimensional drawing programs in ergonomic and aesthetic context
  1. Tez No: 988285
  2. Yazar: DERYA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGÜN HATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zeka ve üç boyutlu bilgisayar programlarının iç mekan tasarımında ergonomik ve estetik açılardan karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Fütüristik, endüstriyel ve minimalist üsluplarla tasarlanan mekanlar, hem“3ds Max”gibi modelleme yazılımları hem de yapay zeka tabanlı programlarla görselleştirilecek ve sonuçlar kıyaslanacaktır. Çalışma, yapay zeka teknolojisinin iç mimarlıkta sağladığı avantajları, dezavantajları ve etik tartışmaları ele alarak, tasarım süreçlerindeki etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Kullanıcı deneyimleri ergonomik analizlerle ölçülecek, estetik algılar ise anket ve odak grup çalışmalarıyla değerlendirilecektir. Araştırma, farklı yaş ve meslek gruplarından katılımcılarla yürütülecek ve elde edilen bulgular istatistiksel ve tematik analizlerle incelenecektir. Sonuç olarak, yapay zeka ve 3D modelleme araçlarının tasarım süreçlerindeki uyumu, eksiklikleri ve potansiyel katkıları ortaya konacaktır. Bu çalışma, hem akademik literatüre katkı sağlamayı hem de iç mekan tasarımında teknolojinin yenilikçi ve etik kullanımına dair öneriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare artificial intelligence and three-dimensional computer programs in terms of ergonomics and aesthetics in interior design. Spaces designed with futuristic, industrial and minimalist styles will be visualized with modeling software such as“3ds Max”and artificial intelligence-based programs, and the results will be compared. The study aims to evaluate the effects of artificial intelligence technology on design processes by addressing its advantages, disadvantages and ethical debates in interior architecture. User experiences will be measured with ergonomic analysis, and aesthetic perceptions will be evaluated with surveys and focus group studies. The research will be conducted with participants from different age and professional groups and the findings will be examined with statistical and thematic analysis. As a result, the compatibility, shortcomings and potential contributions of artificial intelligence and 3D modeling tools in design processes will be revealed. This study aims to both contribute to the academic literature and offer suggestions on the innovative and ethical use of technology in interior design.