Cpu-controlled processing for textile dyeing
  1. Tez No: 9883
  2. Yazar: ŞAKİR ÇETİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KORAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET TEKSTİL BOYAMASINDA CPU KONTROLLÜ İŞLEM B A YR A M, Şa k i r Çe t i n Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi ; Doç. Dr. Celâl KORAŞLI Eylül 1990, 74 sayfa Pamuk-bob i ni boyamasi, zamana ba ğım lı birçok değişken lerin kontrolünü kapsayan karışık bir işlemdir. Bu işlem pişirme, yıkama, boyama ve yumuşatma devirlerini içermek tedir. Bu devirlerde, sıcaklığın samana göre değişim oranı, izlenmesi gereken önemli bir parametre olarak ortaya çikmak tad i r. t Bu amaç için klasik integral (-KJT.dt) yaklaşimi yerine, o eğim (d.T/dt) kontrol metodu, kontrol işleminin bir parçasi olarak önerilmektedir. Bu çalışmada, pamuk-bob i ni boyama işlemini tamamen oto masyona geçirebilmek için, önceden tanımlanmış devirlerin 8-bit mikroişlemci kul lanı larak, bir model kul lanı larak gerçek leşt iri l meşine çal ı şıl mıştı r. Sonuçlar sistemin bütün devirlerinin verimli bir şekilde ve değişkenleri istenen sinirin içinde tutarak, aralikli uyari düzenlemesi olmaksizin çaliştigini göstermektedir. Anahtar kelimeler : Pamuk-bob i ni boyamasi, otomasyon. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CPU-CONTROLLED PROCESSING FOR TEXTILE DYEING BAYRAM, Sak ir Çetin M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Celal K0RASL1 September 1990, 74 pages The cotton-yarn dyeing is a complex process which requires the control of several time dependent parameters. The process goes through baking, washing, dyeing, and softening cycles in each time rate of change of temperature arises as an important parameter needs to be monitored. For this purpose a simple slope (dT/dt) control scheme is suggested deviating from the classical time integral fc < -K j*T. d fc ) approach as a part of the control process. o' In this work, the design for a full automation of cotton -yarn dyeing process is described to perform several prespecified cycles by using an 8-bit microprocessor on a simulated system. The results indicates that the system operates efficiently for ail operational cycles within required limits of parameters without resorting to frequent attention. Keywords : Cotton-yarn dyeing, automation. -Ill'