Poli (laktik asit) ve termoplastik poliüretan filamentleri kullanılarak eym tipi 3B yazıcı ile üretilen ürünlerin karekteristik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the characteristic properties of products manufactured using poly(lactic acid) and thermoplastic polyurethane filaments by fdm 3D printing
- Tez No: 988332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN AKDERYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Eklemeli imalat, karmaşık parçaların üretimini kolaylaştıran ve geleneksel imalat yöntemlerine kıyasla daha hızlı ve esnek üretim imkânı sunan bir teknolojidir. Geleneksel imalatta kesme, delme ve şekillendirme gibi zaman alıcı işlemler gerekirken, eklemeli imalat 3B yazıcılar sayesinde dijital tasarımları doğrudan fiziksel nesnelere dönüştürerek prototip ve seri üretimi hızlandırmaktadır. Bu süreçte yaygın olarak kullanılan Eriyik Yığma Modelleme (EYM) yöntemi, düşük erime noktasına sahip, düşük maliyetli ve kolay işlenebilir saf polimer malzemelerin kullanımına dayanmakta olup, bu malzemeler mekanik dayanım ve işlevsellik açısından önemli sınırlamalar göstermektedir. Bu sebeple, daha yüksek mekanik dayanım ve fonksiyonel özellikler elde etmek için farklı malzemelerin makro düzeyde birleştirilerek yeni ve daha güçlü özellikler sergileyen kompozit malzemelerin geliştirilmesi yönündeki çalışmalar oldukça umut verici bir yaklaşım olmuştur. Bu kapsamda, kompozit malzemeler içerisinde yer alan hibrit kompozitler, farklı fiber takviyesi sayısı iki veya daha olan aynı matris içeren özel bir malzeme grubu olarak tanımlanmaktadır. Hibrit malzemeler tipik olarak oldukça farklı bileşenleri tek bir yapı içerisinde birleştirir ve genellikle, bileşenlerin basit toplamından beklenenden daha üstün özellikler ortaya çıkarır. Bu araştırmada, farklı özelliklere sahip iki polimer malzemenin hibridizasyon tekniği kullanılarak eklemeli imalat yöntemiyle üretilecek numunelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 3B yazıcı teknolojisi ile bilgisayar ortamında tasarlanan modeller, uygun yazılım programları aracılığıyla gerekli formatlara dönüştürülerek üç boyutlu yazıcıyla üretilmiştir. Numunelerin üretiminin ardından charpy darbe testi ve düşen ağırlık darbe testi testleri gerçekleştirilerek malzemelerin karakterizasyonuna ilişkin veriler elde edilmiştir. Üretim ve test süreçleri tamamlandıktan sonra sonuçlar, laboratuvar ortamındaki deneysel verilerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing is a technology that enables the production of complex parts while offering faster, more flexible manufacturing capabilities than traditional methods. In conventional manufacturing, time-consuming processes such as cutting, drilling, and shaping are required. In contrast, additive manufacturing accelerates prototyping and mass production by directly converting digital designs into physical objects using 3D printers. The Fused Deposition Modelling (FDM) method, widely used in this process, relies on low-melting-point, cost-effective, and easily processed pure polymer materials. However, these materials exhibit significant mechanical strength and functionality limitations. Therefore, research efforts have focused on developing composite materials by combining different materials at the macro level to achieve enhanced mechanical strength and functional properties, presenting a highly promising approach. In this context, hybrid composites belong to the composite material category and are defined as a special material group containing two or more different fibre reinforcements within the same matrix. Hybrid materials typically integrate highly diverse components within a single structure and often exhibit properties that exceed the simple sum of their components. This study aimed to investigate the mechanical properties of specimens produced via additive manufacturing using the hybridisation technique with two polymer materials of different properties. Within this scope, models were designed in a computer environment using 3D printing technology and converted into the required formats using appropriate software before being fabricated on a 3D printer. Following specimen production, Charpy impact tests and low-velocity impact tests were conducted to obtain characterisation data for the materials. Production and testing procedures were completed, after which the results were evaluated by comparing them with the experimental data obtained under controlled laboratory conditions.