Amaranthaceae familyasındaki bazı odunsu türlerin odun anatomisi özellikleri
Wood anatomy characteristics of some woody species in the amaranthaceae family
  1. Tez No: 988339
  2. Yazar: VEYSEL ZİRO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERŞEN BAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaranthaceae familyasındaki Camphorosma, Bassia ve Caroxylon cinslerine ait 4 odunsu taksonun kalitatif ve kantitatif odun anatomisi özellikleri belirlenmiştir: Camphorosma monspeliaca L., Bassia prostrata (L.) Beck, Caroxylon dendroides (Pall.) Tzvelev ve Caroxylon laricinum (Pall.) Tzvelev. Bu çalışmaya konu olan taksonların odun örneklerinin trahe hücre özellikleri (teğetsel ve radyal çap, hücre uzunluğu, çeper kalınlığı), trahe yoğunluğu, lif boyutları (uzunluk, genişlik, lümen genişliği, çeper kalınlığı), özışını özellikleri (tipi, hücre komposizyonu, yoğunluğu, boyutları), trahelerin yıllık halka içindeki düzenleri, perforasyon tablası tipi, boyuna paranşimin konumu, helikal kalınlaşma varlığı, vasisentrik vasküler traheit varlığı, hücrelerde depo maddeleri ve kristal varlığı gibi kalitatif ve kantitatif anatomik özellikleri belirlenmiştir. Bu çalışmada incelenen Amaranthaceae odunlarında ardışık kambiyum varlığı, foramine/konsantrik tip ksilem içi floem, radyal yönde trahe grupları, paranşim hücrelerinde kristal varlığı, bağlayıcı paranşim ile özışını özellikleri öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Qualitative and quantitative wood anatomy characteristics were determined for four woody taxa belonging to the genera Camphorosma, Bassia and Caroxylon in the Amaranthaceae family: Camphorosma monspeliaca L., Bassia prostrata (L.) Beck, Caroxylon dendroides (Pall.) Tzvelev, Caroxylon laricinum (Pall.) Tzvelev. Qualitative and quantitative anatomical features such as vessel cell properties (tangential and radial diameter, cell length, wall thickness), vessel density, fiber dimensions (length, width, lumen width, wall thickness), ray characteristics (type, cell composition, density, dimensions), vessel arrangement within the growth ring, perforation table type, axial parenchyma, presence of helical thickening, presence of vasicentric vascular tracheids, presence of storage substances and crystals in the cells, etc. were determined in wood samples of taxa subject to this study. Amaranthaceae woods included in this study are distinguished by the presence of sucessive cambia, foraminate to concentric type included phloem, radial vessel groups, the presence of crystals in parenchyma cells, conjunctive parenchyma and ray features.