Geç dönem Stoa felsefesinde ve Nietzsche'de yaşam
Life in late Stoic and Nietzsche philosophy
- Tez No: 988453
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan varoluğundan bugüne dek, ben kimim? Yaşamın anlamı nedir? Yaşamım hangi amaca hizmet etmektedir? İyi-kötü olan nedir? Gibi sorularla iç içe bir yaşam sürmüştür. Bu sorular sadece bireysel bir sorgulama olarak değil kültürel, dini veya bilimsel açılardan da derin bir akıl yürütme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. İnsanın yaşamını sorgulama çabası ve akıl yürütme yönündeki ihtiyacı felsefenin de doğuşuna katkıda bulunmuştur. Böylece felsefe bu tür soruların cevaplarının peşine düşmüştür. Bu tez çalışmasında amaç, Stoa ve Nietzsche felsefesinin yaşamın anlamına yönelik farklılaşan düşünceleri açıklamaktır. İki felsefi düşünce arasında benzerlikleri açısından köprü kurmaya çalışmaktır. Söz konusu çalışma sadece tarihsel bir karşılaştırma değil aynı zamanda literatürdeki eksikliği doldurma ve Stoa ve Nietzsche Felsefesini yaşam bakımından ele alan ilk lisansüstü tez çalışmasıdır. İlk olarak ele aldığımız Stoa Felsefesi kozmos temelli ve doğaya uygun bir düzenden hareketle yaşamın anlamını, logosa uygun, erdemli, kaderini seven ve tutkuların akılla denetlendiği bir yaşamda bulmaktadır. Nietzsche'de ise kozmosa dair inançtan ziyade geleneksel değerlerin reddedişi ve kaos vardır. Nietzsche açısından yaşamın anlamı, insanın kendi anlamını ve değerini üretmesinden geçmektedir. Tanrı Öldü sözüyle insanlara çağrı yapan Nietzsche üstinsan idealine ulaşmaya çalışmıştır. Bengi dönüş, amor fati ve güç istenci kavramlarıyla yaşamın anlamına bir cevap vermiştir. Vardığımız sonuç, Stoa Felsefesinin anlamı doğanın düzeninde, Nietzsche'nin ise anlamı yaratım sürecinde aktif olan insanda bulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
From the dawn of human existence to the present day, humanity has lived intertwined with questions such as: Who am I? What is the meaning of life? What purpose does my life serve? What is good and what is evil? These questions have given rise to a profound need for reasoning not only as an individual inquiry but also from cultural, religious, or scientifıc perspectives. Humanity's effort to question life and its need for reasoning contributed to the birth of philosophy. Thus, philosophy has pursued the answers to these types of questions. The aim of this thesis is to explain the differing ideas of Stoicism and Nietzschean philosophy regarding the meaning of life. It attempts to build bridges between the two philosophical schools of thought in terms of their similarities. This study is not only a historical comparison but also fılls a gap in the literatüre and is the fırst graduate thesis to discuss Stoicism and Nietzschean philosophy in terms of life. First, the Stoic Philosophy we examined fınds the meaning of life in a cosmosbased and nature-aligned order, in a life that is virtuous, embraces one's fate, and is govemed by reason över passions. InNietzsche, however, there is chaos and a rejection of traditional values rather than a belief in the cosmos. For Nietzsche, the meaning of life lies in the individual's creation of their own meaning and value. Calling out to people with the phrase“God is dead,”Nietzsche sought to reach the ideal of the superhuman. He provided an answer to the meaning of life with the concepts of etemal recurrence, amor fati, and the will to power. The conclusion we reach is that Stoic Philosophy fınds meaning in the order of nature, while Nietzsche fınds meaning in the active human being in the process of creation.