Oxide dispersion strengthening of IN939 produced by selective laser melting
Oksit dispersiyonu ile güçlendirilmiş IN939'un seçici lazer ergitme metodu ile üretilmesi
- Tez No: 988547
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EREN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Inconel 939, havacılık, enerji ve petrokimya endüstrileri gibi yüksek sıcaklık ve yüksek stresli uygulamalarda kullanılan yüksek performanslı nikel bazlı bir süper alaşımdır. Inconel 939, yüksek sıcaklıklarda iyi mukavemeti, korozyon direnci ve sürünme direnci ile bilinir, bu da onu zorlu ortamlar için ideal bir malzeme yapar. Bununla birlikte, bu endüstrilerin zorlu gereksinimlerini karşılamak için özelliklerinin daha da geliştirilmesine her zaman ihtiyaç vardır. Dispersiyon ile güçlendirme, metallerin ve alaşımların mekanik özelliklerini iyileştiren bir yöntemidir. Bu yöntemde, ikinci bir fazın küçük boyutlarda ve homojen olarak dağılmış parçacıkları, matris malzemesine katılarak mekanik özelliklerde bir artışa yol açar. Oksit dispersiyonu ile güçlendirmede (ODS), oksit ve metal tozları mekanik alaşımlama ile karıştırılarak, üretim sonrası ürünler veya ısıl işlemlerden sonra ikincil faz oksit parçacıkları elde edilir. Ancak konvansiyonel toz metalurji yöntemleri, uzun ve pahalı bir süreç olan birçok üretim adımını içermektedir. Seçici Lazer Eritme (SLM), karmaşık geometriler üretme ve malzeme özelliklerini iyileştirme yeteneği dahil olmak üzere gelişmiş malzemelerin üretiminde önemli avantajlar sunan son teknoloji bir eklemeli imalat üretim sürecidir. SLM, dispersiyonla güçlendirilmiş süper alaşımların üretiminde büyük potansiyel göstermiştir. Bu tez, SLM tarafından üretilen ODS Inconel 939'un sentezine ve karakterizasyonuna odaklanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ODS Inconel 939'un SLM kullanılarak üretilebilirliğinin araştırılması ve üretilen malzemenin mikroyapı ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Inconel 939 is a high-performance nickel-based superalloy that is used in high-temperature and high-stress applications such as aerospace, energy, and petrochemical industries. Inconel 939 is known for its good strength, corrosion resistance and creep resistance at high temperatures, making it an ideal material for harsh environments. However, there is always a need for further improvement of its properties to meet the demanding requirements of these industries. Dispersion strengthening is a well-known method of improving the mechanical properties of metals and alloys. In this method, small and uniformly dispersed particles of a second phase are introduced into the matrix material, leading to an increase in mechanical properties. In oxide dispersion strengthening (ODS), oxide and metal powders are mixed with mechanical alloying, then second-phase oxide particles are obtained after the as-produced products or the heat treatments after production. However, conventional powder metallurgy methods consist of many steps of production, which is a long and expensive process. Selective Laser Melting (SLM) is a cutting-edge additive manufacturing process that offers significant advantages in the production of advanced materials, including the ability to produce complex geometries and improve material properties. SLM has shown great potential in the production of dispersion-strengthened superalloys. This thesis focuses on the synthesis and characterization of ODS Inconel 939 produced by SLM. The aim of this research is to investigate the development and production of ODS Inconel 939 using SLM and to evaluate the microstructure and mechanical properties of the produced material.