Sürdürülebilir havacılık sektörü ve karbon emisyon miktarının düşürülmesi
Carbon and water footprint for sustainable textile production
  1. Tez No: 988548
  2. Yazar: MERYEM DENİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk Hava Yolları (THY) operasyonlarında uygulanan ağırlık azaltımı ve dijital menü geçişinin yakıt tüketimi, maliyetler ve karbon emisyonları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde uçak ağırlığındaki azalmanın yakıt tüketimine olan etkisi ele alınmış, dijital menü uygulamasının operasyonel verimlilik açısından sağladığı katkılar değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, dijital menüye geçişin yakıt tüketimi ve karbon emisyonları üzerindeki etkileri nicel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca Türk Hava Yolları filosunun yapısı ve tarihsel gelişimi incelenerek, filonun emisyon performansı üzerindeki rolü ortaya konmuştur. Birinci senaryoda, dijital menüye geçişin THY açısından sağladığı maliyet tasarrufu ele alınmış; yakıt tasarrufu ve buna bağlı karbon emisyonu azaltımı analiz edilmiştir. Bu senaryoda duyarlılık analizi yapılarak farklı operasyonel koşullar altında elde edilen sonuçların değişimi değerlendirilmiş ve uzun vadeli kümülatif etkiler hesaplanmıştır. İkinci senaryoda, uçak rotasyon planlamasının karbon emisyonları üzerindeki etkisi incelenmiş; üçüncü senaryoda ise operasyonel ve çevresel nedenlerle gerçekleşen başka havaalanına inişlerin (divert) karbon emisyonlarına etkisi analiz edilmiştir. Bu kapsamda divert operasyonlarının kümülatif emisyon etkisi ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, ağırlık azaltımı, dijitalleşme ve etkin operasyonel planlamanın havayolu işletmelerinde karbon emisyonlarının azaltılmasında önemli rol oynadığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of weight reduction strategies and the transition to digital menus on fuel consumption, operational costs, and carbon emissions in Turkish Airlines (THY) operations. In the initial part of the study, the impact of aircraft weight reduction on fuel consumption is analyzed, and the operational efficiency gains achieved through the implementation of digital menus are evaluated. In this context, the effects of digital menu transition on fuel consumption and carbon emissions are quantitatively assessed. In addition, the structure and historical development of the Turkish Airlines fleet are examined to highlight the role of fleet composition in emission performance. In Scenario 1, the cost savings achieved through the transition to digital menus are analyzed for THY, with a particular focus on fuel savings and the resulting reduction in carbon emissions. Sensitivity analysis is conducted to evaluate the variability of results under different operational conditions, and the cumulative long-term effects are calculated. Scenario 2 investigates the impact of aircraft rotation planning on carbon emissions, while Scenario 3 analyzes the effects of aircraft diversions to alternate airports on carbon emissions due to operational and environmental factors. The cumulative emission impact of diversion operations is also assessed. The findings demonstrate that weight reduction, digitalization, and optimized operational planning play a significant role in reducing carbon emissions in airline operations.