Uluslararası sivil havacılık kuralları ve Türkiye'de uçuş eğitimi organizasyonları
Informational civil aviation rules and flight training organizations in Turkey
  1. Tez No: 98856
  2. Yazar: ZAFER BAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ULUSLARARASI SİVİL HAVACILIK KURALLARI VE TÜRKİYE'DE UÇUŞ EĞİTİMİ ORGANİZASYONLARI S. Zafer Baydin Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2000 Danışman: Prof. Dr. Fevzi Sürmeli Dünyamızın ekonomik, toplumsal ve siyasal görünümünü değiştiren bir globalleşme sürecinde bulunuyoruz. Hayatımızın her alanında yaşanan değişim ve gelişme sivil havacılık sektöründe de belirgin bir şekilde görülmektedir. Türkiye olarak Avrupa Birliği'ne girme hazırlıkları yaptığımız şu günlerde, sivil havacılık kurum ve kuruluşlarımızın da Avrupa Havacılık Kurallan'na uygun yapılanması ve operasyon yapması konusundaki çalışmaların sonuna yaklaşmaktayız. Bu amaca yönelik hazırlanmış bu tezin birinci bölümünde, yirminci yüzyılda başlayan ve gelişen sivil havacılığın dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi ile uluslararası ve ulusal havacılık kuruluşları incelenmiştir. İkinci bölümde, uluslararası sivil havacılık kurallarını koyan ve denetleyen ICAO, FAA ve JAA kuruluşları tarafından oluşturulan sivil havacılık eğitim kuralları bulunmaktadır. JAA kuralları, günümüzdeki özelliği dikkate alınarak daha detaylı işlenmiştir. Böylece ülkemizdeki tüm sivil havacılık faaliyetlerinde JAA ve JAR kurallarına uyum çalışmalarına bir katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki sivil havacılık eğitim merkezlerinden, karşılıklı görüşme ve anket tekniği kullanılarak elde edilen bilgiler yer almıştır. Son bölümde ise bulgular ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
nı ABSTRACT INTERNATIONAL CIVIL AVIATION RULES AND FLIGHT TRAINING ORGANIZATIONS IN TURKEY Today we are in a globalization process that is changing our worlds economic, social and political vision. This change and development, which is happening in every part of our lives, can be seen in civil aviation sector too. As we are preparing to take part in the European Union, our work to ensure that our civil aviation organizations conduct their operations in accordance with the European Aviation Rules is getting closer to be completed. In the first part of this thesis, which has been written to that purpose, the developing of civil aviation in the world and in Turkey and international and national aviation organizations are being introduced. In the second part, civil aviation training rules formed by ICAO, FAA, and JAA, which are organizations that are forming and supervising international civil aviation rules, are taking place. JAA rules have been explained more in detail taking their current importance into consideration. The purpose of this is to assist the work to provide that all civil aviation activities in our country comply with JAA and JAR. Information obtained from the civil aviation training centers in Turkey by taking polls and conversating face-to-face can be found in the third part. The observations and advices are presented in the conclusion.