SSCB'nin dağılmasından sonra merkezi planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçişte Azerbaycan'da uygulanan iktisat politikaları
The Transantion from centralized economy to market economy: A case study of Azerbaycan after the tecline and fall of Soviet Socialist Republics
- Tez No: 98855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SSCB'NİN DAĞILMASINDAN SONRA MERKEZİ PLANLI EKONOMİDEN PİYASA EKONOMİSİNE GEÇİŞTE AZERBAYCAN'DA UYGULANAN İKTİSAT POLİTİKALARI Ceyhun MECIDOV İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık- 2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Hasan İSLATİNCE İlk çağlardan başlayarak insanlar, gereksinimlerini karşılamak için çeşitli biçimlerde örgütlenmek zorunluluğunu duymuşlardır. Çağlar ilerleyip yeni üretim teknikleri doğdukça ekonomik bakımdan örgütlenme derin değişmelere uğramış, gereksinmeleri daha iyi doyurmak ve toplumları daha çok refaha ulaştırmak için yeni düşünceler ortaya konmuştur. Bu düşünceler sonucu karşımıza toplumun“ekonomik sistemi”çıkmıştır. Ekonomik sistemler, yakın zamanlara kadar belli sınıflandırmalara tabi tutulmuştur. Bu sınıflandırmalar genellikle kapitalist sistem, sosyalist sistem ve karma ekonomi sistemi şeklinde olmuştur. 1980'Ierin sonlarına doğru, sosyalist sistemi temsil eden ve büyük ölçüde yönlendiren Sovyetler Birliği'nde çözülme başlamış ve 1991 yılında Sovyetler Birliği dağılmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte bütün Sovyet Cumhuriyetleri ardı ardına bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Bu cumhuriyetlerden biri olan Azerbaycan da 18 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştur. Bağımsızlıktan sonra diğer eski Sovyet Cumhuriyetleri gibi Azerbaycan'da da serbest piyasa ekonomisine geçme hazırlıkları başlamış ve kapitalist sistemin kurumlarının ülke içinde yerleştirilmesi çalışmaları ve uygulamaları hız kazanmıştır. Bu çalışmada da merkezi planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçişte Azerbaycan'da uygulanan iktisadi politikalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT From the beginning of history, people needed to get organized in order to survive. As centuries passed, people needed more complex production systems in order to create good society. The idea of living in a good society caused the birth of economic systems or models. Over the centruies, different economic systems have emerged and started to compete each other: capitalist system, socialist system and mixed economy. Soviet Socialist Republic represented the biggest example of socialist economic model until the decline and fall of it. After the fall of the USSR, former Soviet, republics became independent states. Azerbaijan was one of them. Azerbaijan declared its independence on 18 September 1991. Like many other former Soviet Republics, Azerbaijan decided to transform its economic system from centralized-planned economic system to free market economy. All economic institutions made attempt to change its structure accordingly during the transition era. This study attempted to examine Azerbaijan's economic policy of transition from centralized-planned model to free market economy.