Osmanlı inşaat sektöründe 1892 ile 1923 yılları arasında philipp holzmann şirketi
Philipp holzmann company in the ottoman construction sector between 1892 and 1923
  1. Tez No: 988560
  2. Yazar: SENA BELVİRANLI ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN PILEHVARIAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
Özet
Dünyanın kapsamlı bir dönüşümden geçtiği 19. yüzyılda, Osmanlı Devleti de bu sürece dahil olmuş ve dönüşümün bir parçası haline gelmiştir. Bu dönüşümün bir yansıması olarak fiziki coğrafyasını yeniden şekillendiren demiryolu, liman ve kentsel altyapı gibi büyük bayındırlık hamleleri yapmıştır. Bu büyük ölçekli projelerde Avrupalı profesyonellerle iş birliği yapmış, teknik ve teknolojik bilgiyi transfer etmek istemiştir. Bu çalışma, söz konusu dönemin önemli aktörlerinden biri olan Alman inşaat şirketi Philipp Holzmann'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndaki faaliyetlerini merkeze alarak, bir yabancı müteahhitlik firmasının teknolojik, idari ve mimari üretim süreçlerini izlemeyi amaçlamaktadır. Tez, mimarlık tarihi yazımında ihmal edilen bir aktör olan müteahhit/uygulamacı figürünün üzerinde durmaktadır. Araştırma, Frankfurt ve Berlin'deki Philipp Holzmann ve Deutsche Bank arşivleri ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde yer alan birincil kaynaklarla temellendirilmiştir. Bu belgeler, dönemin süreli yayınları ve ilgili literatür ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Tezin temel bulguları, Philipp Holzmann şirketinin Osmanlı inşaat ortamında büyük altyapı projelerinden inşaat uygulamalarında yer aldığı görece küçük yapılara kadar geniş bir yelpazede yaptığı üretimi inceleyerek dönemin inşa teknolojilerini kullanımını, inşa yönetimini ve Osmanlı yetkililerinin projelerdeki dahlini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada öncelikle 19. yüzyılda Osmanlı İnşaat Sistemindeki değişimden ve yabancı inşaat şirketlerinin rolüne değinilmiştir. Daha sonraki bölümde Philipp Holzmann Şirketi'nin kuruluşundan I. Dünya Savaşı'na kadar olan dönemine dair şirketin tarihi özetlenerek, inşaat sektöründeki öncü teknik uygulamalarından bahsedilmiştir. Sonraki bölümde, şirketin Osmanlı topraklarındaki çift katmanlı yapısı ve dahil olduğu projeler incelenecek ve inşa ortamında karşılaştığı aktörler, Osmanlı sistemi ile iletişimi, sistem içerisindeki teknik ve organizasyonel yapısı anlatılacaktır. Sonuç olarak bu tez, Philipp Holzmann şirketinin faaliyetlerinin, sadece bir inşaat pratiği olmanın ötesinde, 19. ve 20. yüzyıl Osmanlı mimarlık ve inşaat“ortamını”şekillendiren küresel ve yerel dinamiklerin (uluslararası sermaye, teknoloji transferi, yerel bürokrasi ve emek piyasası) kesişim noktasında yer aldığını ortaya koymaktadır. Şirketin hikâyesi, bu dönemin mimari üretiminin, birbirinden ayrılamaz bu karmaşık ilişkiler ağının bir ürünü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, as the world underwent a comprehensive transformation, the Ottoman Empire became an integral part of this process. Reflecting this shift, the Empire undertook major public works initiatives, such as railways, ports, and urban infrastructure, that reshaped its physical geography. In these large-scale projects, the state collaborated with European professionals to transfer technical and technological knowledge. This study focuses on the activities of the German construction company Philipp Holzmann, a key actor of the period, aiming to trace the technological, administrative, and architectural production processes of a foreign contracting firm. The thesis emphasizes the figure of the contractor/builder, an often-neglected actor in architectural historiography. The research is grounded in primary sources from the Philipp Holzmann and Deutsche Bank archives in Frankfurt and Berlin, as well as Presidency of the Republic of Turkey Directorate of State Archives Ottoman Archives. These documents are analyzed comparatively with periodicals and relevant literature of the period. The findings reveal Holzmann's production range from major infrastructure to smaller buildings, shedding light on construction technologies, management, and the involvement of Ottoman officials. The study first addresses the changes in the Ottoman construction system and the role of foreign companies. Subsequently, it outlines the company's history and pioneering technical applications. It then examines Holzmann's dual structure in Ottoman territories, its projects, and interactions with local actors and the Ottoman system. In conclusion, this thesis demonstrates that Philipp Holzmann's activities stood at the intersection of global and local dynamics of international capital, technology transfer, local bureaucracy, and the labor market that shaped the 19th and early 20th-century Ottoman architectural and construction environment. The company's story illustrates that the architectural production of this era was the product of this inseparable, complex web of relations.