Belirli parazit mikroRNA'larının kistik ekinokokkozis tanı potansiyellerinin araştırılması ve serolojik testlerle karşılaştırılması
Investigation of the diagnostic potential of specific parasitic microRNAs in cystic echinococcosis and their comparison with serological tests
- Tez No: 988572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA ÖRSTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tek Sağlık Ana Bilim Dalı
Özet
Kistik Ekinokokkozis (KE), Echinococcus granulosus sensu lato'nun larva formunun neden olduğu zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Parazitin yaşam döngüsü kesin konak olan evcil/vahşi etobur hayvanlar ve ara konak olan otobur hayvanlar arasında devam etmekte olup, insan bu yaşam döngüsüne tesadüfi olarak dâhil olmaktadır. KE tanısı, invaziv olmayan ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, röntgen ve manyetik rezonans gibi görüntüleme teknikleriyle konmaktadır. Hastalık spesifik miRNA'ların keşfiyle birlikte, teşhis ve takibinde sorun yaşanan hastalıklarda miRNA ifade seviyeleri yoğun bir şekilde araştırılmaya başlanmıştır. E.granulosus' un yaşam döngüsünde yer alan yumurta, metasestod ve erişkin formlarında birçok parazit kökenli miRNA ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, parazit kaynaklı miRNA'lardan olan egr-miR-2a-3p ve egr-miR277b'nin ekspresyonlarını KE hastalarının yanı sıra sağlıklı kontroller ile karşılaştırmalı olarak inceleyerek bu moleküller için tanısal özgüllük ve duyarlılık değerleri belirlemek ve serolojik testlerle karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Cystic Echinococcosis (CE) is a zoonotic infectious disease caused by the larval form of Echinococcus granulosus sensu lato. The life cycle of the parasite continues between definitive hosts, which are domestic/wild carnivores, and intermediate hosts, which are herbivorous animals; humans become involved in this cycle incidentally. The diagnosis of CE is made using non-invasive imaging techniques such as ultrasonography, computed tomography, X-ray, and magnetic resonance imaging. With the discovery of disease-specific miRNAs, the expression levels of miRNAs have been extensively studied in diseases where diagnosis and monitoring are challenging. Many parasite-derived miRNAs are expressed in the egg, metacestode, and adult forms involved in the life cycle of E.granulosus. The aim of this study is to examine the expression levels of parasite-derived miRNAs, egr-miR-2a-3p and egr-miR-277b, by comparing cystic echinococcosis (CE) patients and healthy controls, to determine the diagnostic specificity and sensitivity of these molecules, and to compare them with serological tests.