Investigating risk factors for intestinal parasitic infections in preschoolers in polluted water area, Iraq
Irak'ta okul öncesi çocuklarda kirli su bölgelerindeki bağırsak paraziti enfeksiyonları için risk faktörlerinin araştırılması
- Tez No: 786271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEMA ALİ AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Epidemiyoloji, parazit veya bulaşıcı hastalıklar için belirli bir popülasyonu teşhis etmek için kullanılır. Parazitler tespit edilirse, tedavi edilmeli ve popülasyonun geri kalanı korunmalıdır. Türler arası olmasına rağmen, bir tür fayda sağlarken diğeri kaybettiği için uyumsuzdur. Ev sahibine zarar veren parazitler parazitozdan yararlanır. Bu aynı zamanda Parazitoloji ve parazitlerin neden olduğu hastalıklar hakkında tartışmanın ne kadar önemLi olduğunu vurgulamak içindir, çünkü sadece hayvanlar değil, aynı zamanda insanlar, özellikle çocuklar toprak, su ve bu türlerin yaşamını etkileyen diğer değişkenlerden etkilenir. . Bu karşılaştırma, bu parazitlerin bulaşıcı etkilerini sınırlamak ve belediyenin sıhhi sorununu güncel tutmak için yerel toplulukla yeni girişimLerin oluşturulmasını desteklediğinden, çalışmanın yürütüldüğü nüfus için gelecekteki avantajlar sağlar. Kırsal alanlardaki girişimLer bile temel temizlik, organik ve inorganik atık bertarafı, kanalizasyon şebekeleri vb. ile mücadele ediyor.
Özet (Çeviri)
Epidemiology is used to diagnose a certain population for parasitic or infectious diseases. If parasites are identified, they must be treated, and the rest of the population must be protected. Even though it is interspecies, it is incompatible since one species benefits while the other loses. Parasites that injure hosts benefit from parasitosis. This is also meant to highlight how important it is to discuss parasitology and the illnesses caused by parasites, since not only animals but also human beings, particularly children, are affected by the soil, water, and other variables that influence these species' lives. This comparison offers advantages for the population, where the study was conducted, in the future as it promotes the creation of new interventions with the local community to limit the infectious impacts of these parasites and maintain the municipality's sanitary problems up to date. Even interventions in the rural areas are struggling with basic sanitation, organic and inorganic waste disposal, sewage networks, etc..