Finansal derinleşmenin yeşil elmasa dönüşen çevre ile ilişkisi: G20 ülkeleri üzerine bir çalışma
The relationship between financial deepening and the environment that turns into a green diamond: A study on G20 countries
- Tez No: 988623
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Finansal araçların çevre dostu proje ve teknolojilerin finansmanını sağlayacak şekilde çeşitlilik kazanması, sektörel yapının enerji verimliliği yüksek ve temiz teknolojilerin kullanılacağı yeşil alanlara kaydırılması, kurumsal altyapıya çevresel düzenlemelere uyum sürecinde teşvik yaratması gibi işlevleriyle finansal derinleşmenin, finansal sistemin yeşil dönüşüme entegrasyon sürecinde önemli bir katkı sunması beklenmektedir. Bu kapsamda çalışmada G20 ülkelerinde finansal derinleşmenin karbondioksit emisyonları üzerindeki etkisi 1992-2021 yıllarını kapsayacak şekilde Çevresel Kuznets Eğrisi ve Kirlilik Sığınağı teorik çerçeveleri dikkate alınarak incelenmiştir. Dağılım boyunca farklılaşan etkilerin yakalanabildiği Panel Kantil Regresyon yöntemiyle analiz yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre finansal kurum derinliği yüksek kantillerde emisyon miktarını arttırmaktadır. Finansal piyasa derinleşmesi uç kantillerde emisyon miktarını azaltırken medyan kantilinde emisyon miktarını arttırmaktadır. Aynı analiz panel veri modelleriyle yapıldığında sonuçlar anlamsızlaşmaktadır. Bu nedenle, çevresel politika önerilerinin yalnızca ortalama sonuçlara göre değil, dağılımın farklı kesimlerine göre yapılandırılması gerekliliği teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial deepening is expected to make an important contribution to the integration of the financial system into the green transformation through functions such as diversifying financial instruments to finance environmentally friendly projects and technologies, shifting the sectoral structure toward green sectors characterized by high energy efficiency and clean technologies, and creating incentives for the development of corporate infrastructure in the process of compliance with environmental regulations. In this context, the study examines the impact of financial deepening on carbon dioxide emissions in G20 countries between 1992 and 2021, considering the theoretical frameworks of the Environmental Kuznets Curve and the Pollution Haven hypothesis. The analysis has performed using the Panel Quantile Regression method, which captures the varying effects throughout the distribution. According to the results of this study, financial institutional depth increases emissions in the higher quantiles. Financial market depth reduces emissions in the extreme quantiles while increasing them in the median quantile. When the same analysis is performed using conventional panel data models, the results lose their statistical significance. Therefore, it has been confirmed that environmental policy recommendations should be structured not only based on average results but also according to different segments of the distribution.