Koklear implant yapılmış pediatrik olgularda görsel dikkat/tarama performansının işaretleme testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of visual attention/scanning performance in cochlear implanted pediatric cases by verbal and nonverbal cancellation test
  1. Tez No: 988647
  2. Yazar: CEREN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN ONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
İşitme kaybı, kişinin başta dil gelişimi ve iletişim becerilerini etkileyen duyusal bir problemdir. Konjenital işitme kaybı için tedavi seçenekleri işitme cihazı ve koklear implanttır. Duyusal girdilerin eksikliğinde diğer duyuların nasıl etkilendiği ile ilgili temelde iki teori mevcuttur. Bunlardan birincisi“yetersizlik teorisi”, diğeri ise telafi teorisi"dir. Bu çalışmanın amacı kritik dil edinim dönemi olan dört yaş öncesinde (erken dönem) ve dört yaş sonrasında (geç dönem) koklear implant ameliyatı olmuş 6-11 yaş arası pediatrik grubun görsel dikkat/tarama performansını değerlendirmektir. 6-11 yaş arası normal işiten akranları ise bu çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuş ve değerlendirme aracı olarak İşaretleme Testi (İT) Türk Formu kullanılmıştır. İT'de işaretlenen ve atlanan düzenli ve düzensiz harf, düzenli ve düzensiz şekil alt kategorilerinde üç grubun birbiri ile benzerlik gösterdiği, ancak işaretlenen yanlış hedef sayısının geç koklear implant grubunda erken implant uygulanan gruptan daha yüksek olduğu belirlendi. Düzenli ve düzensiz harf, düzenli şekil ve düzensiz şekil alt kategorilerinde kontrol grubunda diğer gruplara oranla tarama süresinin daha kısa olduğu tespit edildi. Ek olarak bu süreler erken koklear implant uygulanan grupta geç implant uygulanan gruba göre daha kısa idi. Tarama sürelerinin yaş arttıkça kısaldığı belirlendi. Çalışmamızın sonucunda, İşaretleme Testi'nde normal işiten çocuklarla koklear implant uygulanan çocuklar arasında bazı alt kategorilerde fark gözlendiği, tarama sürelerinin yaş ile ilişkili olup normal işitenlerde daha kısa olduğu, erken koklear implant takılan çocuklarda da tarama süresinin geç implant takılanlara oranla kısa olduğu, koklear implant uygulanan çocuklarda işitsel rehabilitasyonun yanısıra görsel dikkatlerine yönelik rehabilitasyona da önem verilmesi gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is a sensory problem that primarily affects a person's speech/language development and communication skills. Treatment options for congenital hearing loss include hearing aids and cochlear implants. There are two main theories about how other senses are affected in the absence of sensory input. One is the“'deficit theory”and the other is the“compensation theory”. The aim of this study was to evaluate the visual attention/scanning performance of a group of 6-11 year old children who received cochlear implant surgery before the critical period of language acquisition of four years (early period) and after four years (late period). Normal hearing peers aged 6-11 years formed the control group of this study, and the Turkish form of the Verbal and Non-Verbal Cancellation Test was used as the assessment tool. In the subcategories of regular and irregular letters, regular and irregular shapes, the three groups exhibited similar characteristics. However, the number of incorrectly marked targets was higher in the late cochlear implant group than in the early cochlear implant group. In the subcategories of regular and irregular letters, regular shapes and irregular shapes; scanning times were shorter in the control group than in the other groups. Furthermore, these times were found to be shorter in the early cochlear implant group than in the late implant group. Finally, screening times were found to decrease with increasing age. As a result of our study, it was concluded that there were differences in some subcategories between children with normal hearing and children with cochlear implants in the verbal and nonverbal cancelllation test, that the scanning times were related to age and were shorter in those with normal hearing, that the scanning time was shorter in children with early cochlear implants than in those with late implants, and that in addition to auditory rehabilitation, visual attention rehabilitation should also be given importance in children with cochlear implants.