Küçük ölçekli yatay eksenli bir rüzgar türbininde girdap üreteçlerinin güç üretimine olan etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of vortex generators on power generation in a small-scale horizontal axis wind turbine
  1. Tez No: 988646
  2. Yazar: AHSEN ERGÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, düşük Reynolds sayılarında çalışan küçük ölçekli yatay eksenli rüzgar türbinlerinde girdap üreteçlerinin güç üretimine etkisi SG6043 kanat profili kullanılarak tasarlanan 0,87 m ve 0,65 m rotor çaplı A ve B türbin modelleri ile deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, 1 m × 1 m kesitli rüzgar tünelinde yürütülmüştür. Fark basınç ölçer cihazı ölçümleri ile rüzgar hızı kontrollü tutulmuş; farklı kanat konfigürasyonlarının performans karşılaştırması laboratuvar ortamında sağlanmıştır. Her bir modelde temiz kanat referansına ek olarak dört farklı girdap üreteç konfigürasyonu (0,48 mm ve 1,27 mm y tipi çatal; 6 mm y tipi çatal ve 6 mm üçgen) kullanılmıştır. Deneyler 8,2 m/s, 8,8 m/s ve 9,6 m/s rüzgar hızlarında; 20 ohm, 25 ohm ve B türbini modelinde ayrıca 100 ohm sabit direnç yükleri altında gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları, girdap üreteç geometrisi ve yerleşiminin güç üretimi üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, deneylere tabi olan girdap üreteçlerinin küçük ölçekli türbin tasarımlarında verimliliği artırabileceğini ve sürdürülebilir enerji sistemlerine katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of vortex generators on the power output of small-scale horizontal-axis wind turbines operating at low Reynolds numbers was experimentally investigated using the A and B turbine turbine models with rotor diameters of 0.87 m and 0.65 m, both designed with the SG6043 airfoil. The experiments were conducted in a wind tunnel with a 1 m × 1 m test section. The wind speed was controlled through differential pressure measurements, allowing a consistent comparison of different blade configurations under laboratory conditions. For each turbine model, four vortex generator configurations (0.48 mm and 1.27 mm Y-type wishbone, 6 mm Y-type wishbone, and 6 mm triangular) were tested in addition to the clean-blade reference. The experiments were carried out at wind speeds of 8.2 m/s, 8.8 m/s, and 9.6 m/s under constant resistive loads of 20 ohm and 25 ohm, and additionally 100 ohm for the B turbine model. The results showed that the geometry and placement of the vortex generators have a measurable influence on power production. The findings indicate that the vortex generators tested in this work can enhance the efficiency of small-scale turbine designs and may contribute to improving performance in sustainable energy systems.