Servikal bölge dorsal kök ganglionun intervertebral foramen ve pedikül ile ilişkisi üzerine anatomik kadavra çalışması
An anatomical cadaveric study on the relationship of the cervical dorsal root ganglion with the intervertebral foramen and pedicle
  1. Tez No: 988667
  2. Yazar: YAĞIZ DENİZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇETİNKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
Özet
Servikal omurga cerrahileri, günlük nöroşirürji pratiğinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu bölge cerrahileri arasında yer alan servikal pedikül vidası ile stabilizasyonun uygulanma sıklığı son yıllarda belirgin şekilde artmıştır. Özellikle servikal omurganın stabilizasyonuna yönelik çok sayıda anatomik tanımlayıcı çalışma yapılmış, pek çok teknik not yayınlanmış ve omurga cerrahları son otuz yıllık süreçte servikal bölge stabilizasyonu konusunda önemli bir klinik tecrübe kazanmıştır. Ancak servikal pedikül vidası ile sağlanan fiksasyon, yüksek biyomekanik avantaja rağmen ciddi nörovasküler komplikasyon riski taşımaktadır. Bu komplikasyonların önemli bir kısmı, servikal dorsal kök ganglionlarının pedikül ile olan yakın anatomik ilişkilerinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, kullanılacak servikal pedikül vidalarına bağlı cerrahi komplikasyonları önlemek ve bu sayede cerrahi tecrübe gerektiren bu işlemin klinik uygulanabilirliğini arttırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda beş adet fikse edilmiş tüm vücut insan kadavrasında cilt – ciltaltı diseksiyonun ardından kas diseksiyonu yapılıp ve posterior kemik elemanları eksize edilip dural keseye ulaşıldı. Sonrasında operasyon mikroskopu yardımıyla keskin ve künt diseksiyon yapılarak bilateral servikal sinir kökleri bulunup (C3-C8 arası sinir kökleri çalışmaya dahil edilmiştir), nöral foramende sinir kökü takip edilerek dorsal kök ganglionuna ulaşıldı. Yüksek devirli kraniyotom kullanılarak, servikal sinir köklerinin kranialinde ve kaudalinde bulunan servikal pediküller drillenerek (tıraşlanarak), servikal dorsal kök ganglionlarının ve servikal vertebra pediküllerinin anatomik ilişkileri ortaya kondu. Operasyon mikroskopu ile de bu yapıların dijital fotoğraflanması yapılmıştır. Bu fotoğraflardan da dorsal kök ganglionlarının pedikül medial ve lateral duvarlarına olan mesafelerinin, servikal dorsal kök ganglionlarının uzunluk ve genişlik ölçümleri, bir dijital görüntü analiz programı olan NIH ImageJ kullanılarak yapıldı. Ölçümlerden elde edilen veriler IBM SPSS.25 programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmada yapılan ölçümlerin istatistiksel analizine bakıldığında, üst servikal dorsal kök ganglionlarının pedikülün medial duvarına çok yakın olduğu görüldü. Ayrıca üst seviyedeki servikal dorsal kök ganglionları, alt seviyedikilere göre boyut anlamında anlamlı derecede küçük olduğu görüldü. Bu nedenle servikal pedikül vidası ile fiksasyon ve kronik ağrı için nöromodulasyon gibi cerrahi işlemlerde bu seviyelerde daha fazla yaralanma riski mevcuttur. Alt seviye servikal dorsal kök ganglionlarının ise, pedikülden daha uzakta ve daha büyük olduğundan disk hernisi ve dar kanal gibi patolojilerde daha kolay basıya uğrayacağı öngörülmüştür. Servikal dorsal kök ganglionlarının pedikül lateral duvarına olan uzaklık ölçümleri ise çok küçük ve değişken değerler olması nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, servikal dorsal kök ganglionlarının pedikül ile olan anatomik ilişkilerinin iyi bilinmesi ve bölgedeki nörovasküler anatomiye hâkim olunması, yapılacak cerrahilere bağlı komplikasyonların azaltılmasına ve cerrahi başarı oranlarının artırılmasına önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cervical spine surgeries hold a significant place in daily neurosurgical practice. Among these procedures, the use of cervical pedicle screw fixation for stabilization has increased markedly in recent years. Numerous anatomical descriptive studies and technical notes have been published on cervical spinal stabilization, and spine surgeons have gained substantial clinical experience in this field over the past three decades. However, despite its high biomechanical advantages, cervical pedicle screw fixation carries a considerable risk of serious neurovascular complications. A major proportion of these complications arise from the close anatomical relationship between the cervical dorsal root ganglia and the pedicles. The aim of this study was to define these anatomical relationships in order to prevent surgical complications related to cervical pedicle screw placement and to improve the clinical applicability of this technically demanding procedure. In this study, five formalin-fixed whole-body human cadavers were used. Following skin and subcutaneous tissue dissection, muscle dissection was performed, and posterior bony elements were removed to access the dural sac. Under an operating microscope, sharp and blunt dissection was carried out to identify the bilateral cervical nerve roots (C3–C8). The nerve roots were followed through the neural foramen to reach the dorsal root ganglia. Using a high-speed drill, the cervical pedicles located cranial and caudal to the nerve roots were carefully thinned, and the anatomical relationships between the cervical dorsal root ganglia and the pedicles were exposed. Digital photographs of these structures were obtained under the operating microscope. The distances between the dorsal root ganglia and the medial and lateral walls of the pedicles, as well as the length and width of the cervical dorsal root ganglia, were measured using the NIH ImageJ digital image analysis software. The obtained data were statistically analyzed using IBM SPSS version 25. Statistical analysis revealed that upper cervical dorsal root ganglia were located very close to the medial wall of the pedicle. In addition, the upper cervical dorsal root ganglia were found to be significantly smaller in size compared to the lower cervical levels. Therefore, a higher risk of injury is present at these levels during surgical procedures such as cervical pedicle screw fixation and neuromodulation for chronic pain. In contrast, the lower cervical dorsal root ganglia were located farther from the pedicle and were larger in size, suggesting that they may be more susceptible to compression in pathologies such as disc herniation and spinal canal stenosis. Due to the very small and highly variable distances between the dorsal root ganglia and the lateral pedicle wall, these measurements were not found to be statistically significant. In conclusion, thorough knowledge of the anatomical relationships between the cervical dorsal root ganglia and the pedicles, along with a detailed understanding of the regional neurovascular anatomy, plays a critical role in reducing surgical complications and improving surgical success rates.