Endüstri mirasının sosyal sürdürülebilirlik kapsamında yeniden işlevlendirilmesi: Milas fabrikalar bölgesi örneği
Adapti̇ve reuse of industri̇al heri̇tage wi̇thi̇n the scope of soci̇al sustai̇nabi̇li̇ty: Mi̇las factori̇es di̇stri̇ct example
- Tez No: 988844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTER MANİSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
Özet
Milas'ın tarım potansiyelinin yüksek olması, tarıma dayalı sanayinin gelişmesinde öncü rol oynamıştır. Yoğun olarak gerçekleşen zeytincilik faaliyetlerinin sonucu olarak ilçede çok sayıda zeytinyağı fabrikası kurulmuştur. Birbirine yakın konumlanan fabrikalar, zamanla sayılarının artmasıyla bulundukları alanda kendi endüstriyel bölgelerini tanımlamıştır. Süreç içinde kentleşme ve bunun sonucuna bağlı olarak kent merkezinin sınırlarının genişlemesi; Milas Fabrikalar Bölgesi'nin kent merkezinde ve yerleşim bölgesi içinde kalmasına yol açmıştır. Yapıldıkları dönemden 1980'lere kadar üretim faaliyetlerini sürdürmüş olan fabrikalar, atıl duruma gelmiştir. Günümüzde kent merkezinde bulunan fabrikaların kullanım dışı kalması, endüstri mirası niteliğindeki bölgenin tehdit altında kalmasına ve kentsel yaşama katılamayan atıl alanların oluşmasına neden olmaktadır. Endüstri mirasının korunabilmesi için fiziksel dönüşüm yeterli olmamakta, sosyal sürdürülebilirlik kriterleri doğrultusunda bölgenin yeniden işlevlendirilmesi gerekmektedir. Kent içinde kalmış endüstri mirası alanlarının sosyal sürdürülebilirlik kapsamında korunmasına odaklanılan tez çalışmasında; Milas Fabrikalar Bölgesi'nin; mekânsal, fiziksel, sosyal yapısına ilişkin veriler ve başarılı dönüşüm örneklerinden elde edilen referanslar doğrultusunda sosyal sürdürülebilirlik kapsamında dönüşüm önerilerinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Tez çalışmasında; sosyal sürdürülebilirlik kavramı ve endüstri mirasının korunmasındaki rolü tanımlanmıştır. Endüstri mirası dönüşümünün sosyal yapıya etkilerinin tespit edilmesi amacıyla başarılı dönüşüm örnekleri ele alınmıştır. Örneklerin seçilmesinde Ağa Han Mimarlık Ödülü ve AB Çağdaş Mimarlık Ödülü/Mies van der Rohe Ödülü arşivlerinden yararlanılmıştır. Milas Fabrikalar Bölgesi, sosyal sürdürülebilirlik açısından ele alınmış; kentin demografik, toplumsal ve sosyo-kültürel yapısına ilişkin veriler ortaya konmuştur. Literatür araştırması, saha çalışması, yerinde gözlem, belgeleme ve örnek projelerin analiz edilmesi sonucu elde edilen veriler doğrultusunda; Milas Fabrikalar Bölgesi'nin, sosyal sürdürülebilirlik kapsamında dönüşüm olasılıkları tartışılmış, kentin sosyal sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak mekânsal müdahaleler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Milas's high agricultural potential has played a leading role in the development of agriculture-based industry. As a result of intensive olive cultivation, numerous olive oil factories have been established in the district. These factories, located close to each other, have increased in number over time, defining their own industrial zones within their respective areas. Urbanization and the resulting expansion of the city center's boundaries have led to the Milas Factories District remaining within the city center and residential area. The factories, which operated from their construction until the 1980s, have become idle. The current disuse of factories in the city center threatens the industrial heritage area and creates unused areas that cannot be integrated into urban life. Physical transformation alone is not enough to preserve industrial heritage; the area needs to be repurposed in accordance with social sustainability criteria. Focusing on the preservation of industrial heritage areas within the city within the scope of social sustainability, the thesis aims to create transformation proposals within the scope of social sustainability in line with the data on the spatial, physical and social structure of the Milas Factories District and references obtained from successful transformation examples. The thesis defines the concept of social sustainability and its role in the preservation of industrial heritage. Successful examples of industrial heritage transformation are examined to identify the impacts of this transformation on social structure. Archives from the Aga Khan Award for Architecture and the EU Prize for Contemporary Architecture/Mies van der Rohe Award were utilized in selecting the examples. The Milas Factory District is examined from a social sustainability perspective, and data on the city's demographic, social, and sociocultural structure are presented. In line with the data obtained as a result of literature research, field work, on-site observation, documentation and analysis of sample projects, the transformation possibilities of the Milas Factories Area within the scope of social sustainability were discussed and spatial interventions that would contribute to the social sustainability of the city were suggested.