Sürtünmeli sarkaç izolatörlü yapıların tekrarlı depremler altındaki tepkisi
Response of structures with friction pendulum isolator under repeated earthquakes
- Tez No: 988858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİLSALAR, DOÇ. DR. OĞUZ DÜĞENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sismik izolasyon, yapıların depreme karşı korunması ve yapıların deprem performansının iyileştirilmesinde önemli yöntemlerdendir. Bu yöntemde deprem enerjisi yapının altına yerleştirilen izolatörler tarafından tüketilmektedir ve yapı böylece aşırı yer değiştirme taleplerine karşı korunmaktadır. İzolatörün türüne bağlı olarak davranış, sürtünme tipli izolatörler için sürtünme katsayısı, efektif kayma yarıçapı, üzerindeki eksenel yük vb. parametreler ile belirlenmektedir. İzolatörlerin tekil deprem etkisi altındaki yapılar üzerindeki etkileri iyi bir şekilde bilinse de tekrar eden depremler altında davranışlarının ve yapıya etkilerinin araştırılması özellikle artçı şokların büyük olduğu bölgeler için önemlidir. Bu çalışma kapsamında tekrar eden depremler altında izolatörlü yapıların davranışı araştırılmıştır. Bu parametrik çalışmada hem izolatör hem de üst yapıya ait parametreler elli bin adet olarak belirlenmiş ve hem artçı şok hem de artçı şok olmadan deprem ivmeleri altında analiz edilmiştir. Analizler hem iki hem de üç yüzeyli sürtünmeli izolatör sistemleri için gerçekleştirilmiştir. Farklı tepkiler kaydedilmiş, yapı ve izolatör davranışlarının ana şoka göre nasıl değiştiği araştırılmıştır. Ana şok depreminin özelliklerine bağlı olarak izolatör ve yapı davranışları önerilen katsayılar ile tahmin edilebilir. Sonuçlar çalışma kapsamında göz önüne alınan tepkiler için ortalama değer olarak ve kümülatif dağılım fonksiyonları ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seismic isolation is one of the important methods to protect structures against earthquakes and enhance performance of structures. In this method, earthquake energy is dissipated via isolators placed underneath the structures and hence the structure is protected against from excessive displacement demands. Depending on the type of the isolator, its behavior is determined with some parameters like friction coefficient, effective radius of sliding, axial load on it etc. for the friction type isolator. Although, effect of isolators on structures under single earthquake is well-known, it is important to investigate their behavior under repeated earthquakes, especially for those regions where aftershocks are strong. In this study behavior of structures with isolator is investigated under repeated earthquakes. In this parametric study, parameters related to both superstructure and isolator are determined as fifty-thousand and structures are analyzed under earhtquake accelerations with and without aftershock shaking. Analyses are performed for both double and triple friction pendulum systems. Different responses are recorded and it is investigated how structural and isolator demand changes relative to main shock. Depending on main shock properties, structural and isolator demands could be predicted using the proposed coefficients. Results are given as average value and fragility curves for each response considered in this study.