Polikistik over sendromu olan kadınlarda fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme eğitim müdahalesinin sağlıklı yaşam biçimi ile yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of physical activity and healthy nutrition education intervention on healthy lifestyle and quality of life in women with polycystic ovary syndrome: A randomized controlled trial
- Tez No: 988876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Güncel araştırmalar, yaşam tarzı değişikliklerinin Polikistik Over Sendromu (PKOS) yönetiminde tedavinin temel taşı olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, PKOS'u olan kadınlara uygulanan fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme eğitim müdahalesinin; sağlıklı beslenme tutumları, fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, ön test-son test düzeninde, randomize kontrollü ve prospektif deneysel bir araştırmadır. Araştırma, 15 Şubat-15 Haziran 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütülmüştür. Örneklemi, Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış, 18-49 yaş aralığında 60 kadın (30 müdahale, 30 kontrol) oluşturmuştur. Müdahale grubuna tek oturumluk fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme eğitimi verilip kontrol grubu ise standart bakım almaya devam etmiştir. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA) ve Polikistik Over Sendromu Yaşam Kalitesi Ölçeği (PCOSQ-50) ile toplanmıştır. Her iki grupta da ölçümler başlangıçta ve ikinci ayın sonunda gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Ki-kare, Mann Whitney U, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Sosyodemografik özellikler ve sağlıkla ilişkili veriler yönünden gruplar karşılaştırıldığında, medeni durum dışında benzer dağılım saptandı (p>0,05). Eğitim müdahalesi sonrasında; müdahale grubunun SBİTÖ toplam puanı (p=0,012), UFAA fiziksel aktivite skoru (p=0,036) ve aktivite düzeyi kategorisi (p=0,015) kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Benzer şekilde, müdahale grubunda PKOSQ-50 yaşam kalitesi toplam puanındaki artış (p<0,001) ve alt boyutlardaki (psikososyal-duygusal durum, obezite-menstrual bozukluklar, tüylenme) iyileşmeler kontrol grubuna göre anlamlı derecede fazlaydı. Sonuç: Bu çalışma, PKOS'lu kadınlara uygulanan yapılandırılmış eğitim müdahalesinin; sağlıklı beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivite düzeylerini geliştirmede ve yaşam kalitesini artırmada etkili olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular ışığında; yaşam tarzı değişikliklerine yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin, PKOS yönetiminde rutin klinik bakımın standart bir bileşeni olarak dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Recent research highlights lifestyle modifications as the cornerstone of treatment in the management of Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). The aim of this study is to examine the effects of an educational intervention regarding physical activity and healthy nutrition on nutrition attitudes, physical activity levels, and quality of life in women with PCOS. Material and Methods: This study is a pretest-posttest, randomized controlled, prospective intervention study. The study was conducted at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital between February 15 and June 15, 2025. The sample consisted of 60 women (30 in the intervention group and 30 in the control group) aged 18-49 years who were diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria. The intervention group was provided with a single-session physical activity and healthy nutrition education, while the control group continued to receive standard care. Data were collected using a Descriptive Information Form, the Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN), the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), and the Polycystic Ovary Syndrome Quality of Life Questionnaire-50 (PCOSQ-50). Measurements were conducted at baseline and at the end of the second month in both groups. Chi-square test, Mann Whitney U test, Wilcoxon signed rank test, and linear regression analysis were used for data analysis. Results: When the groups were compared in terms of sociodemographic characteristics and health related data, similar distributions were observed (p>0.05), with the exception of marital status. Following the educational intervention, the total ASHN score (p=0.012), IPAQ-SF physical activity score (p=0.036), and physical activity level category (p=0.015) were found to be statistically significantly higher in the intervention group compared with the control group. Similarly, the increase in the total PCOSQ-50 quality of life score (p<0.001) and the improvements in the subdomains (psychosocial-emotional status, obesity-menstrual disorders, and hirsutism) were significantly greater in the intervention group compared with the control group. Conclusion: This study demonstrated that the structured educational intervention applied to women with PCOS was effective in improving healthy eating habits, enhancing physical activity levels, and increasing quality of life. In light of the findings obtained, education and counseling services aimed at lifestyle modifications are recommended to be incorporated as a standard component of routine clinical care in the management of PCOS.