Pars plana vitrektomi yapılan makula-off regmatojen retina dekolmanlarında anatomik, fonksiyonel ve vasküler değişiklikler
Anatomical, functional, and vascular changes in macula-off rhegmatogenous retinal detachment treated with pars plana vitrectomy
  1. Tez No: 988890
  2. Yazar: HESNA CANSU AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Regmatojen retina dekolmanı sonrası pars plana vitrektomi ile anatomik başarı sağlanmasına rağmen, fonksiyonel iyileşmenin her zaman aynı düzeyde gerçekleşmediği bilinmektedir. Bu çalışmada, makula-off regmatojen retina dekolmanı nedeniyle pars plana vitrektomi uygulanmış ve anatomik başarı sağlanmış gözlerde, postoperatif dönemde maküler mikrovasküler ve yapısal değişikliklerin optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2021-Ekim 2025 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniğinde tek gözünde makula-off regmatojen retina dekolmanı nedeniyle pars plana vitrektomi uygulanmış, silikon yağı tamponadı sonrası silikon alımı gerçekleştirilmiş ve anatomik başarı sağlanmış 30 hastanın 60 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların retina dekolmanı geçirmeyen diğer gözleri kontrol grubu olarak değerlendirildi. Tüm katılımcıların postoperatif altıncı ayda SD-OCT ve OKTA parametreleri (yüzeyel ve derin kapiller pleksus tüm alan- foveal-parafoveal- perifoveal damar yoğunluğu, foveal avasküler zon metrikleri, santral makula kalınlığı, subfoveal koroid kalınlığı) ve düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri, biyomikroskobik muayene ve fundus muayeneleri değerlendirildi. Ameliyatlı gözler ile sağlıklı karşı gözler arasındaki OKTA parametreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Ameliyatlı gözlerde yüzeyel kapiller pleksus tüm alan damar yoğunluğunun sağlıklı karşı gözlere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı saptandı (p<0,05). Derin kapiller pleksus damar yoğunluğu, foveal avasküler zon alanı, santral makula kalınlığı ve subfoveal 81 koroid kalınlığı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Sonuç: Regmatojen retina dekolmanı nedeniyle pars plana vitrektomi uygulanan ve anatomik başarı sağlanan gözlerin, sağlıklı karşı gözlerle OKTA kullanılarak karşılaştırıldığı çalışmamızda; ameliyatlı gözlerde sadece yüzeyel kapiller pleksus tüm alan damar yoğunluğunun istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı, diğer parametreler arasında anlamlı bir fark izlenmediği saptanmıştır. YKP'de saptanan bu azalma, maküler mikrodolaşımın özellikle yüzeyel kapiller ağ düzeyinde daha hassas ve kalıcı olarak etkilenebileceğini düşündürmektedir. FAZ, CMT ve SFCT'de anlamlı değişiklik izlenmemesi ise, anatomik olarak başarılı cerrahi sonrası makula ve koroidal yapının makro düzeyde toparlanabildiğini göstermekted
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose Although anatomical success can be achieved following pars plana vitrectomy for rhegmatogenous retinal detachment, functional recovery does not always occur to the same extent. The aim of this study was to evaluate postoperative macular microvascular and structural changes using optical coherence tomography angiography (OCTA) in eyes that underwent pars plana vitrectomy for macula-off rhegmatogenous retinal detachment and achieved anatomical success. Materials and Methods Between October 2024 and October 2025, a total of 30 patients (60 eyes) who underwent pars plana vitrectomy for macula-off rhegmatogenous retinal detachment at the Department of Ophthalmology, Celal Bayar University Faculty of Medicine were included in the study. All patients had undergone silicone oil tamponade followed by silicone oil removal, with anatomical success achieved. The fellow non-operated eyes served as the control group. At postoperative month six, all participants underwent comprehensive ophthalmologic examination including best-corrected visual acuity assessment, biomicroscopic and fundoscopic examination, spectral-domain optical coherence tomography (SD-OCT), and optical coherence tomography angiography (OCTA). The evaluated OCTA parameters included superficial and deep capillary plexus vessel density (whole, foveal, parafoveal, and perifoveal regions), foveal avascular zone (FAZ) metrics, central macular 83 thickness (CMT), and subfoveal choroidal thickness (SFCT). Comparisons were made between operated eyes and healthy fellow eyes. Results A statistically significant reduction in whole-area superficial capillary plexus vessel density was observed in operated eyes compared to healthy fellow eyes (p < 0.05). In contrast, no statistically significant differences were detected between the two groups in terms of deep capillary plexus vessel density, foveal avascular zone area, central macular thickness, or subfoveal choroidal thickness (p > 0.05 for all comparisons). Conclusion In this study comparing eyes that achieved anatomical success following pars plana vitrectomy for rhegmatogenous retinal detachment with healthy fellow eyes using OCTA, only the superficial capillary plexus vessel density was found to be significantly reduced in operated eyes. The absence of significant differences in other parameters suggests that macular and choroidal structures may recover at a macrostructural level following successful surgery. However, the persistent reduction in superficial capillary plexus density indicates that the macular microcirculation may remain selectively and permanently affected. These findings highlight the potential value of OCTA in detecting subtle microvascular alterations following retinal detachment surgery.