Odun üretim sürecinde kesme ve bölmeden çıkarma operasyonlarına yönelik zaman etüdü çalışmalarının değerlendirilmesi
Literatur review of the time studies for logging operations in wood production process
  1. Tez No: 988904
  2. Yazar: KERİM EMRE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, odun hammaddesi üretim sürecindeki kesme ve bölmeden çıkarma operasyonlarına yönelik zaman etüdü araştırmalarını sistematik bir yaklaşımla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 1982-2025 yıllarını kapsayan süreçte, Türkiye ormancılık literatüründe yer alan 110 akademik çalışma (makale, tez, bildiri vb.) analiz edilmiştir. Metodolojik olarak, literatür verilerinin ayıklanması ve tasnifi aşamasında yapay zeka destekli araçlar kullanılarak kapsamlı bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bulgular, operasyonel verimliliğin teknoloji düzeyi ve arazi koşullarına bağlı olarak belirgin farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Kesme sürecinde feller-buncher (ortalama 61.33 m3/saat) ve harvester (ortalama 20.10 m3/saat) gibi tam mekanize sistemlerin, geleneksel motorlu testere (ortalama 4.53 m3/saat) kullanımına göre çok daha yüksek verimlilik sunduğu saptanmıştır. Bölmeden çıkarma operasyonlarında ise ağır hizmet tipi orman makinelerinin (ortalama 65.46 m3/saat) en yüksek kapasiteye sahip olduğu görülmüştür. Sarp arazilerde mekanizasyonun kısıtlandığı durumlarda ise plastik olukların (ortalama 25.62 m3/saat) ve kısa mesafeli hava hatlarının (ortalama 5.66 ortalama m3/saat) lojistik açıdan kritik öneme sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen veriler; ağaç türü, eğim ve teknoloji değişkenlerine göre sınıflandırılarak mevcut mevzuattaki standart zamanların güncellenmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Bu tez, Türkiye'de odun üretim işlerinin planlanması, birim fiyatların adil belirlenmesi ve orman işçiliğinin sürdürülebilirliği için kapsamlı bir bilimsel referans kaynağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to systematically evaluate time study research on felling and primary transport operations within the timber production process. Covering the period between 1982 and 2025, 110 academic studies (articles, theses, proceedings, etc.) in the Turkish forestry literature were analyzed. Methodologically, a comprehensive database was established by utilizing AI-supported tools during the data extraction and classification stages. The findings reveal that operational productivity varies significantly depending on technology levels and terrain conditions. In the felling process, fully mechanized systems such as feller-bunchers (averaging 61.33 m³/h) and harvesters (averaging 20.10 m³/h) were found to provide much higher productivity compared to the traditional use of chainsaws (averaging 4.53 m³/h). In primary transport operations, heavy-duty forest machines (averaging 65.46 m³/h) were observed to have the highest capacity. In cases where mechanization is limited on steep terrain, plastic chutes (averaging 25.62 m³/h) and short-distance cable systems (averaging 5.66 m³/h) were determined to be of critical logistical importance. The data analyzed within the scope of this study were classified based on tree species, slope, and technology variables, highlighting the necessity of updating the standard times in current legislation. This thesis provides a comprehensive scientific reference for the planning of timber production works, the fair determination of unit prices, and the sustainability of forestry labor in Türkiye.