Yenilebilir ambalajlarin tasarim potansiyelinin ve biyomimetik yaklaşimlarin sürdürülebilirlik bağlaminda i̇ncelenmesi
Investigating the design potential of edible packaging and biomimetic approaches in the context of sustainability
  1. Tez No: 988959
  2. Yazar: ABDULFETTAH FEHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM TEMİZ, DOÇ. DR. CEVAT ÖZARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yenilebilir ambalaj tasarımına yönelik biyomimetik yaklaşımlar, gıda endüstrisinde sürdürülebilirliğin ilerletilmesi için önemli umutlar vaat edilmektedir. Bu araştırma, çevre dostu ve yenilebilir ambalaj çözümleri oluşturmak için biyolojik sistemleri taklit etme potansiyelinin eleştirel bir analizini sunmaktadır. Bu çalışmanın önemi, geleneksel ambalaj atıklarının artan çevresel etkisine yanıt olarak sürdürülebilir ambalaj alternatiflerine olan acil ihtiyacın ele alınmasında yatmaktadır. Biyomimetiğin metodik bir incelemesi yoluyla bu araştırma, ambalaj tasarımında doğanın verimliliğinin taklit edilebileceği yenilikçi mekanizmaları tanımlamaktadır. Özellikle çalışma, uygulanabilir uygulamaları ve bu tür tasarımların mevcut uygulamalara entegre edilmesinin faydalarını gösteren, biyomimetik yenilebilir ambalajlara ilişkin çeşitli açıklayıcı örneklerle sonuçlanmaktadır. Ayrıca bu çalışma, kamu bilincini artırmanın gerekliliğinin altını çiziyor ve araştırma, gıda sektöründe ambalajlamada devrim yaratmada biyomimetik bir yaklaşımın potansiyelini vurguluyor ve çevre yönetimine yönelik bir paradigma değişimini teşvik etmek için bu bulguları yaymak için ortak bir çaba çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biomimetic approaches to edible packaging design hold substantial promise for advancing sustainability in the food industry. This research presents a critical analysis of the potential for mimicking biological systems to create eco-friendly and consumable packaging solutions. The importance of this study lies in addressing the urgent need for sustainable packaging alternatives as a response to the increasing environmental impact of traditional packaging waste. Through a methodical examination of biomimetics, this research identifies innovative mechanisms by which nature's efficiency can be emulated in packaging design. Notably, the study culminates with several illustrative examples of biomimetic edible packaging, demonstrating viable applications and the benefits of integrating such designs into current practices. Furthermore, the research underscores the necessity for raising public awareness and the research highlights the potential of a biomimetic approach in revolutionizing packaging within the food sector and calls for a concerted effort to disseminate these findings to foster a paradigm shift towards environmental stewardship.