Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sporda imgeleme düzeyleri ve Enneagram kişilik özelliklerinin incelenmesi
Examination of sports sciences faculty students' imagination levels in sports and Enneagram personality traits
- Tez No: 988996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN AĞRALI ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Psikoloji, Sports, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin sporda imgeleme düzeyleri ile Enneagram kişilik özelliklerini inceleyerek aralarındaki ilişkileri belirlemektir. Çalışma kapsamında bireylerin zihinsel imgeleme kapasiteleri ile kişilik yapılarına dayalı eğilimlerinin psikolojik dayanıklılık süreçleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Ege Bölgesi'nde bulunan üç farklı üniversitenin Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 18 yaş ve üzeri 487 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“kişisel bilgi formu”,“Sporda İmgeleme Envanteri Ölçeği”ile“Enneagram Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Elde edilen veriler doğrultusunda, öğrencilerin sporda imgeleme düzeylerinin cinsiyet, yaş, spor geçmişi ve spor branşı gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca bazı Enneagram kişilik tiplerinin sporda imgeleme düzeyleriyle pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Özellikle Tip 3 (başarı odaklı), Tip 7 (maceracı) ve Tip 1 (mükemmeliyetçi) kişilik yapısına sahip öğrencilerin imgeleme düzeylerinin diğer tiplere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sporda imgeleme becerilerinin kişilik yapıları ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, zihinsel antrenman tekniklerinin kişilik özelliklerine göre bireyselleştirilmesinin spor performansını optimize etmede etkili olabileceğini göstermektedir. Ayrıca spor psikolojisi ve spor eğitimi alanlarına kişilik temelli uygulamalı katkılar sağlayacak özgün veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this program is to determine the relationships between the symbolization in sports and the Enneagram personality traits in the places that are widespread in the Faculty of Sports Sciences. The physical imagery capacities within the scope of the study and the growths on the dimensions of the dimensions based on personality structures were analyzed. Material and Methods: The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research designs. The study population consists of students enrolled in the Faculties of Sports Sciences at three different universities located in the Aegean Region. The sample includes 487 students aged 18 and above, selected through convenience sampling. As data collection tools, the Personal Information Form, the Sport Imagery Questionnaire, and the Enneagram Personality Scale were used. In addition to descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were employed for data analysis. Results: According to the obtained data, it was determined that the students' imagery levels in sports showed significant differences according to demographic variables such as gender, age, sports history and sports branch. In addition, it was observed that some Enneagram personality types were positively correlated with imagery levels in sports. In particular, it was determined that the imagery levels of students with Type 3 (success-oriented), Type 7 (adventurous) and Type 1 (perfectionist) personality structures were higher than other types. Conclusion: This study has revealed that the imagery skills of sports science faculty students are related to their personality structures. The findings show that individualizing mental training techniques according to personality traits can be effective in optimizing sports performance. It also provides original data that will provide personality-based practical contributions to the fields of sports psychology and sports education.