Yozgat koşullarında farklı korunga çeşitlerinin ot ve tohum kalitesi
Hay and seed quality of different sainfoin varieties in yozgat conditions
- Tez No: 988995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE ÇOPUR DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, beş farklı korunga (Onobrychis viciifolia Scop.) çeşidinin (Özerbey, Kazak, Lütfübey, Balarısı ve Yerel) verim, kalite ve tohum özellikleri bakımından karşılaştırmalı değerlendirilmesini amaçlamıştır. Denemeler sonucunda, çeşitler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Özellikle Lütfübey çeşidi, hem yeşil ot hem kuru madde verimi hem de ham protein miktarı bakımından üstün performans sergilemiş; bu yönüyle yüksek verim ve kaliteli kaba yem üretiminde öne çıkmıştır. Birinci ve ikinci biçimler arasında kalite parametrelerinde (ADF, NDF, ham protein oranı) belirgin farklılıklar gözlenmiş, ikinci biçimde protein oranı artarken ADF ve NDF değerlerinin düştüğü belirlenmiştir. Bu bulgu, hasat zamanının yem kalitesi üzerindeki kritik etkisini bir kez daha ortaya koymuştur. Tohum özellikleri açısından Özerbey çeşidi bireysel tohum ağırlığı ile, Yerel ve Balarısı çeşitleri ise bin dane ağırlığı ve tohum protein oranı ile öne çıkmıştır. Mineral içerik değerleri çeşitler arasında sınırlı farklılık göstermiştir. Sonuç olarak, Lütfübey çeşidi yüksek ot ve protein verimiyle yem üretiminde, Özerbey, Yerel ve Balarısı çeşitleri ise tohumculuk açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Elde edilen bulgular, korunga yetiştiriciliğinde çeşit seçimi, hasat yönetimi ve tohum üretimi konularında üretici ve araştırmacılara yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comparatively evaluate yield, quality, and seed characteristics of five different sainfoin (Onobrychis viciifolia Scop.) varieties (Özerbey, Kazak, Lütfübey, Baarısı, and Yerel). Statistically significant differences were identified among the varieties. The Lütfübey variety, in particular, demonstrated superior performance in terms of green forage yield, dry matter yield, and crude protein content, thus distinguishing itself as a high-yield and high-quality forage producer. Significant differences were observed in quality parameters (ADF, NDF, crude protein content) between the first and second cuttings. While the protein content increased in the second cutting, ADF and NDF values decreased. This finding further underscored the critical role of harvest time on forage quality. In terms of seed characteristics, the Özerbey variety stood out for its individual seed weight, while the Yerel and Baarısı varieties stood out for their thousand-seed weight and seed protein content. Mineral content values showed limited differences among the varieties. In conclusion, the Lütfübey variety, with its high herbage and protein yield, has significant potential for forage production, while the Özerbey, Yerel, and Honeyarısı varieties have significant potential for seed production. The findings provide guidance for producers and researchers on variety selection, harvest management, and seed production in sainfoin cultivation.