Soil behavior analysis using finite element program under static and dynamic loads on different floor classes of a 10-storey building
10 katli bir binanin farkli zemin siniflarinda statik ve dinamik yükler altinda sonlu eleman programi kullanilarak zemin davraniş analizi
- Tez No: 989042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Depreme dayanıklı bir bina tasarımında dikkate alınması gereken konulardan biri zemin sınıfıdır. Zemin sınıfı, binanın temelinin sığ mı yoksa derin mi olacağını, binadan gelen gerilmelere bağlı olarak güçlendirme ihtiyacının doğup doğmayacağını doğrudan etkileyerek yapılacak statik tasarımı belirler. Bu tez, aynı bina yükü altında farklı zemin sınıflarında zeminin davranışını incelemeyi amaçlamaktadır. Sonlu elemanlar yöntemi kullanan PLAXIS 2D programı aracılığıyla, sığ veya derin temellerde oluşan kesme kuvveti hesaplanmıştır. Amaç, aynı tip yapı için dinamik ve statik yükler altında zeminde meydana gelen geçici ve kalıcı deformasyonları ve diğer etkileri analiz etmektir. PLAXIS 2D programı kullanılarak, her bir zemin sınıfını yansıtacak malzemeler seçilerek ve uygun sınır koşulları belirlenerek bir model oluşturulmuştur, böylece dinamik analiz gerçekleştirilebilecektir. Çalışmamızın amacı, farklı zemin sınıflarının dinamik ve statik yükler altındaki hareketlerini incelemek olduğundan, yalnızca sertlik açısından farklılık gösteren ancak birbirine benzer özelliklere sahip zeminler seçilmelidir. Modelleme tamamlandıktan ve zemin özellikleri girildikten sonra, 10 katlı bir binadan gelebilecek ortalama yük miktarı zemine dağıtılmış bir şekilde uygulanmıştır. Modelleme tamamlandıktan sonra, her bir zemin sınıfı için 11 adet bölgeye özel deprem kaydı alınarak, PLAXIS 2D kullanılarak tamamlanan model üzerinde kapsamlı analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, elde edilen yer değiştirme verilerinden çeşitli çıkarımlar yapılmış ve yüksek katlı binaların hangi zemin sınıfı üzerinde inşa edilmesi durumunda dikkate alınması gereken noktalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the issues that should be considered in designing an earthquake resistant building is the soil class. The soil class, whether the foundation of the building is shallow or deep, whether the need for reinforcement arises according to the stresses coming from the building, directly affects the static design to be made. This thesis tries to examine the behavior of the soil under the effect of the same building load on different soil classes. Using the finite element program PLAXIS 2D, the shear force produced on the shallow or deep foundation is calculated. The aim is to analyze the temporary and permanent deformation and other effects that occur under dynamic and static loads on the soil of the same type of structure. Using the Plaxis 2D program, a model is created with the selection of materials that will reflect each soil class with appropriate boundary conditions so that we can perform dynamic analysis. Since the aim of our study is to examine the movements of different soil classes under dynamic and static loads, we should select soils from that are similar to each other but differ only in terms of hardness.After completing the modeling and entering the soil properties, the average load amount that can come from a 10-storey building is applied to the ground in a distributed manner. We take the floor of our building, the average load per floor, our foundation thickness as 1.0 m and calculate the building load by taking the foundation load on average.After the modeling was completed, 11 site-specific earthquake records were taken for each soil class and comprehensive analyses were performed by influencing the model we completed using PLAXIS 2D. As a result of the analyses, various inferences were made from the displacements obtained and the points to be considered when building high-rise buildings under which soil class were highlighted.