Türkiye'de yaşayan göçmenlerin sosyal entegrasyonunda gastronomi ve mutfak kültürünün etkisi
The role of gastronomy and culinary culture in the social integration of immigrants living in Türkiye
  1. Tez No: 989078
  2. Yazar: SEDA ÇAKMAK KAVSARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Göç, nüfus hareketliliğinin ötesinde kültürel etkileşim ve toplumsal uyum süreçlerini içeren çok boyutlu bir olgudur; göçmenlerin mutfak pratikleri ise bu süreçte kültürel kimliğin sürdürülmesi ve ev sahibi toplumla etkileşimin kurulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de yaşayan göçmenlerin mutfak kültürüne uyum süreçlerini ve bu süreçlerin sosyal entegrasyon üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş; nicel aşamada 322 göçmenden elde edilen veriler Türk Mutfağına Uyum Ölçeği aracılığıyla değerlendirilerek mutfak kültürüne uyum düzeyi ile yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, Türkiye'de kalış süresi ve Türkçe dil yeterliliği arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Nitel aşamada ise 25 göçmenle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde nicel veriler için SPSS istatistik yazılımı, nitel veriler için ise MAXQDA nitel veri analiz yazılımı kullanılmıştır. Bulgular, göçmenlerin mutfak kültürüne uyum düzeylerinde sosyodemografik değişkenlere bağlı anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Türkiye'de kalış süresi, maddi durum ve Türkçe dil yeterliliğinin göçmenlerin mutfak kültürüne uyum düzeylerini önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Göçmenlerle yapılan görüşmeler, yemeğin yalnızca bir beslenme pratiği değil; kimlik, aidiyet ve sosyal ilişkilerin kurulmasında merkezi bir rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Çalışma, mutfak kültürünün göçmenlerin sosyal entegrasyonunda güçlü bir araç olduğunu; gündelik yemek hazırlama ve tüketim pratiklerinin kültürel kimliğin korunmasını sağlarken, ev sahibi toplumla etkileşim yoluyla entegrasyon temelli bir kültürleşme sürecini desteklediğini göstermektedir. Bu bağlamda, mutfak kültürü temelli sosyal projelerin göçmenlerin toplumsal uyumunu desteklemede önemli katkılar sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is a multidimensional phenomenon that involves cultural interaction and social integration beyond population mobility. Migrants' culinary practices play an important role in maintaining cultural identity and facilitating interaction with the host society. This doctoral thesis examines the processes through which migrants living in Türkiye adapt to Turkish culinary culture and explores the effects of this adaptation on social integration. A mixed-methods design was employed. In the quantitative phase, data from 322 migrants were analyzed using the Culinary Adaptation to Turkish Cuisine Scale to examine associations between culinary adaptation and sociodemographic variables, including age, sex, education level, length of residence in Türkiye, economic status, and Turkish language proficiency. In the qualitative phase, in-depth interviews were conducted with 25 migrants to explore individual experiences related to culinary adaptation and social integration. Data were analyzed using SPSS and MAXQDA. The results showed significant differences in culinary adaptation according to sociodemographic characteristics. Length of residence in Türkiye, economic status, and Turkish language proficiency were significant predictors of culinary adaptation. Qualitative findings indicated that food functions not only as a means of nourishment but also as a central element in shaping identity, belonging, and social relationships. Overall, the study demonstrates that culinary culture is a powerful mechanism for social integration, supporting cultural continuity while fostering integration-oriented acculturation through everyday food practices. The findings suggest that culinary culture–based social initiatives can effectively promote migrants' social integration.