İstanbul Vakıf Üniversitelerindeki öğrencilerin yapay zekâ kullanımına yönelik tutum ve niyetlerini etkileyen faktörlerin iş teknoloji uyumu ve teknoloji kabul modelleri kapsamında araştırılması: uygunluk ve öz yeterliğin düzenleyici rolü
An investigation of the factors affecting students' attitudes and intentions toward the use of artificial intelligence in İstanbul foundation Universities within the scope of task-technology fit and technology acceptance models: the moderating role of fit and self-efficacy
  1. Tez No: 989303
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM UFUK BAYTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde bilişim ve bilgisayar tabanlı programlarda öğrenim gören lisans öğrencilerinin yapay zekâ kullanımına yönelik tutum ve niyetlerini Teknoloji Kabul (TKM) ve İş Teknoloji Uyumu (İTU) modelleri çerçevesinde araştırmaktadır. Anket yöntemiyle 965 üniversite öğrencisinden toplanan veriler SPSS 24 yazılımı ile analiz edilmektedir. Çalışmada yer alan hipotezlerin tamamı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde olumlu desteklenmektedir. İTU modelinde yer alan teknoloji özellikleri değişkeninin, iş–teknoloji uyumunu iş özelliklerine göre daha iyi açıkladığı görülmektedir. Ayrıca, iş–teknoloji uyumu, yapay zekâ kullanımına yönelik tutum ve kullanım niyeti üzerinde güçlü ve anlamlı bir etkiye sahiptir. TKM modelindeki yapay zekadan algılanan fayda değişkeni, kullanım kolaylığına kıyasla kullanıma yönelik tutum üzerinde daha yüksek bir açıklayıcılık düzeyindedir. Bu bağlamda, yapay zekayı kullanıma yönelik tutumun kullanım niyeti üzerinde anlamlı ve güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Öz yeterlik ve uygunluk değişkenleri, yapay zekayı kullanıma yönelik tutum ile kullanım niyeti arasındaki ilişkiyi anlamlı bir şekilde düzenlemektedirler. Çalışma akademik olarak yapay zekâ teknolojilerinin benimsenmesini açıklayan faktörleri bütüncül bir model çerçevesinde irdelemektedir. Araştırma sonuçları ayrıca, TKM ve İTU modellerini birlikte ele alarak literatüre teorik katkı sağlamakta ve yükseköğretimde yapay zekâ entegrasyonu için uygulayıcılara stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the attitudes and intentions toward using artificial intelligence among undergraduate students studying informatics and computer-based programs at foundation universities in Istanbul within the framework of the Technology Acceptance (TAM) and Task Technology Fit (TTF) models. Data collected from 965 university students through a survey method is analyzed using SPSS 24 software. All hypotheses in the study are supported with statistical significance and positive results. The technology characteristics variable in the TTF model is observed to better explain task-technology fit than task characteristics. Furthermore, task-technology fit has a strong and significant effect on attitudes toward and intention to use artificial intelligence. The variable perceived usefullness of artificial intelligence in the TAM model has a higher explanatory power on attitudes toward using artificial intelligence than the perceived ease of use. In this context, attitudes toward using artificial intelligence have a significant and strong impact on intention to use. Self-efficacy and fit variables significantly moderate the relationship between attitudes toward and intention to use artificial intelligence. The study examines academically the factors that explain the adoption of artificial intelligence technologies within the framework of a holistic model. The research results also contribute theoretically to the literature by considering the TAM and TTF models together and offer strategic recommendations for practitioners regarding the integration of AI in higher education.