Genç bireylerde torasik kifozun postür, propriosepsion ve postüral görünüm algısı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of thoracic kyphosis on posture, proprioception and perception of postural appearance in young individuals
- Tez No: 989341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖZDEMİR GÖRGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada kifozu olan genç bireylerdeki gövde ve ayak dokunma duyusunu, gövde, ayak ve servikal propriosepsiyonunu, baş postürünü ve postüral görünüm algısını sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmak amaçlandı. 18-25 yaş aralığında 62 birey, Torakal Kifoz Grubu (TKG) ve Sağlıklı Grup (SG) olarak çalışmaya dahil edildi. Dokunma duyusu, gövdede T4-T5-T6 vertebra düzeylerinde ve ayakta; dorsalde üç, plantarda dört olmak üzere toplam yedi referans bölgesinde monofilament ile değerlendirildi. Propriosepsiyon; gövdede fleksiyon, ekstansiyon, sağ-sol lateral fleksiyon ile ayakta dorsifleksiyon ve plantarfleksiyon dijital gonyometreyle eklem pozisyon hissi yöntemiyle; servikal propriosepsiyon ise fleksiyon, ekstansiyon ve sağ-sol rotasyon için lazer imleçli açı tekrarlama testiyle değerlendirildi. Baş postürü, Kraniovertebral Açı (CVA), Omuz Açısı (SA) ve Sagittal Baş Açısı (SHA) PostureScreen Mobile® uygulamasıyla; postüral görünüm algısı Kifoza Özgü Omurga Görünüm Anketi (KSAQ) ile değerlendirildi. TKG'de, gövdedeki tüm vertebra düzeyinde (p <0.001) ve her iki ayağın plantar bölgesindeki birinci metatars bölümünde (p <0.05) dokunma duyusunun azaldığı bulundu. Gövde, ayak ve servikal bölgenin tüm hareketlerinde TKG'de propriosepsiyonun daha kötü olduğu saptandı (p <0.001). CVA ve SA değerlerinin TKG'de SG'ye göre daha düşük olduğu (p <0.001) ve KSAQ skorlarının da TKG'de postüral görünüm algısının daha düşük olduğunu gösterdiği belirlendi (p <0.001). Kifozlu bireylerde somatosensoriyel algı, propriosepsiyon ve postüral farkındalık azalabilir; bu durum algısal ve fonksiyonel yetersizliklere neden olabilir. Bu nedenle, kapsamlı klinik değerlendirme ve multimodal bir egzersiz programı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare trunk and foot touch sensation, trunk, foot, and cervical proprioception, head posture, and postural appearance perception in young individuals with kyphosis and healthy controls. 62 participants aged 18–25 years were divided into the Thoracic Kyphosis Group (TKG) and the Healthy Group (HG). Touch sensation was assessed with monofilaments at the T4-T5-T6 vertebral levels on the trunk, and at seven reference sites on the foot (three dorsal and four plantar regions). Proprioception was evaluated using a digital goniometer to measure joint position sense during trunk flexion, extension, and right-left lateral flexion, and foot dorsiflexion and plantarflexion. Cervical proprioception was assessed using the laser-pointer assisted angle reproduction test for evaluation of flexion, extension, and right–left rotation. Head posture, including Craniovertebral Angle (CVA), Shoulder Angle (SA), and Sagittal Head Angle (SHA), was analyzed with the PostureScreen Mobile® application. Postural appearance perception was assessed using the Kyphosis-Specific Spine Appearance Questionnaire (KSAQ). TKG showed decreased tactile sensation at all vertebral levels of the trunk (p <0.001) and at the first metatarsal region of both feet (p <0.05). Proprioception was poorer in KG for all trunk, foot, and cervical movements (p <0.001). CVA and SA values were lower in TKG compared with HG (p <0.001), and KSAQ scores indicated lower postural appearance perception (p <0.001). In individuals with kyphosis, somatosensory perception, proprioception, and postural awareness may be reduced; this can lead to perceptual and functional impairments. Therefore, a comprehensive clinical evaluation and a multimodal exercise program are recommended.