Diz osteoartritli hastalarda performans ölçütleri ile hastanın kendi tarafından bildirilen fonksiyonel durum ölçekleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between performance measures and patient-reported functional status scales in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 989368
  2. Yazar: FERİDE SABIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN PAKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ Diz osteoartritli hastaların fonksiyonel durumunu değerlendirmek için kullanılan performans ölçütleri ile hastanın kendi tarafından bildirilen fonksiyonel durum ölçekleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM Çalışmaya İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğine diz ağrısı nedeniyle başvuran ve American College of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre diz OA tanısı alan 89 hasta alındı. Hastalara self-report(kendi-bildirim) değerlendirme olarak KOOS (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score) ve SF-36 sağlık sorgulaması Türkçe sürümü uygulandı. Performansa dayalı fonksiyonel durumu değerlendirmek için TUG (timed up & go) test yapıldı. Hastaların bu üç teste ait sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR Çalışmaya 89 diz OA'li hasta alındı. 77 kadın (%84,5),12 erkek (%15,5). Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 62,90± 9,51 (50-85) VKİ 32,10±4,39 olarak hesaplandı. Çalışmaya katılan hastaların ortalama semptom süresi 7,08± 6,52 yıl olarak hesaplandı. Kellgren-Lawrence radyolojik evrelemeye göre hastaların % 22'si evre 2 (20 hasta), % 33'ü evre 3 (29 hasta), % 45'i evre 4 (40 hasta) diz osteoartriti idi. Çalışmaya alınan hastalara ait TUG sonuçları ile KOOS tüm alt grup skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon mevcuttu (p<0,01). TUG ile SF-36 fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, vücut ağrısı, sosyal fonksiyon, toplam skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon saptandı(p<0,01). SF-36 fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, vücut ağrısı, sosyal fonksiyon ve toplam skorları ile KOOS tüm alt grup skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı(p<0,01). Yaş, şikayet süresi ve radyolojik evre ile TUG arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon, eğitim süresi ile TUG skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon saptandı(p<0,01).Radyolojik evre ve şikayet süresi ile KOOS tüm alt grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon saptandı(p<0,05). VKİ ve komorbidite sayısı ile KOOS ağrı ve KOOS GYA arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon saptandı (p<0,05). Eğitim süresi ile KOOS tüm alt grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı(p<0,01). SONUÇ Bu çalışmada diz OA olan hastalarda performansa dayalı fiziksel fonksiyon ölçümleri ile hastanın kendi tarafından bildirilen fonksiyonel durum sorgulaması arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur ve bu iki testin birlikte kullanılması, hastaların ayrıntılı değerlendirilmesi açısından daha yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The objective to investigate the relationship between performance measures used to evaluate functional states and self-reported functional state scales in the patients with knee osteoarthritis. MATERIALS AND METHODS Eighty nine patients who admitted to Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Research and Education Hospital with knee pain and diagnosed with OA according to the American College of Rheumatology (ACR) criteria were enrolled to the study. Turkish versions of KOOS (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score) and SF-36 Health Questionnaire were performed on patients as self-report evaluations. TUG (timed up & go) test was performed in order to evaluate performance based functional state. Results of these three tests were evaluated statistically. RESULTS Eighty nine patients with OA were enrolled to the study. Number of females was 77 (84.5%) and number of males was 12 (15.5%). Mean age of the patients was 62.9 ± 9.51 years (range 50-85 years) and mean BMI was 32.10 ± 4.39 kg/m2. Mean duration of symptoms of patients enrolled to the study was 7.08 ± 6.52 years. According to the Kellgren-Lawrence radiological staging 22% of the patients was stage 2 (20 patients), 33% was stage 3 (29 patients) and 45% was stage 4 (40 patients) knee osteoarthritis. There was statistically significant negative correlation between TUG scores and KOOS all subscale scores of patients enrolled to the study (p<0.001) Statistically significant negative correlation was detected between TUG and SF-36 physical function, physical role, body pain, social function, total scores (p<0.01). Statistically significant positive correlation was detected between KOOS all subscale scores and SF-36 physical function, physical role, bodily pain, social function, total scores (p<0.01). Statistically significant positive correlation was detected between age, duration of complaints, radiological stage and TUG and statistically significant negative correlation between duration of education and TUG score (p<0.01). Statistically significant negative correlation was detected between radiological stage, duration of complaints and KOOS all subscales (p<0.05). Statistically significant negative correlation was detected between BMI, number of comorbidities and KOOS pain and KOOS ADL. CONCLUSION In this study a significant relationship between performance based physical function measurements and self-reported functional state questionnaire is found for knee OA patients and concommittant use of these two tests may be of benefit for detailled evaluation of patients.