Pamuk ve Geri Dönüşüm Lif Karışımlı Open-end Rotor, Ring ve Ring Özlü İpliklerin Performans Özellikleri
Performance Properties of Cotton and Recycled Fibre Blended Open-end Rotor, Ring and Ring Core Yarns
- Tez No: 989369
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tekstil endüstrisinde sürdürülebilirlik ve çevre dostu üretim anlayışı giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda, doğal liflerle geri dönüşüm liflerinin birlikte kullanımı, hem atık miktarının azaltılmasına hem de kaynak verimliliğinin artırılmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, pamuk ve geri dönüşüm lif karışımlarından elde edilen farklı iplik tiplerinin dokuma performansları incelenmiştir. Denemelerde Ne 12/1 numara, %60 konvansiyonel pamuk ve %40 pre-consumer (ekru) geri dönüşüm lifi karışımı kullanılarak ring, open-end rotor ve ring özlü (core-spun ve dual core) iplikler üretilmiştir. Ring özlü ipliklerde öz materyali olarak, geri dönüştürülmüş T400® (elastomultiester), Polibütilen tereftalat (PBT), Polyester (PES) ve Lycra® (elastan) tercih edilmiştir. Üretilen iplikler aynı kumaş konstrüksiyonu ve aynı dokuma ayarları altında atkı olarak kullanılmış ve performans farklılıkları, IBM SPSS Statistics 22.0 istatistik programı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Araştırma kapsamında ipliklerin mukavemet, düzgünsüzlük, tüylülük, kopma uzaması gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra kumaş testleri de değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, iplik üretim yönteminin ve geri dönüşüm lifi kullanımının hem iplik özelliklerini hem de dokuma performansını doğrudan etkilediğini göstermiştir. Ring iplikleri daha yüksek mukavemet ve düzgünsüzlük değerleri ile öne çıkarken, open-end rotor ipliklerinde ekonomik avantajlara rağmen atkı performansında farklılıklar gözlenmiştir. Ring özlü iplikler ise geri dönüşüm lifi kullanımına rağmen dengeli özellikler sergileyerek sürdürülebilir üretim açısından önemli bir potansiyel ortaya koymuştur. Sonuç olarak, istatistik sonuçları yorumlandığında, pamuk ve geri dönüşüm lifi karışımlı ipliklerin farklı üretim yöntemleriyle elde edilmesi, sürdürülebilir tekstil üretiminde hem iplik hem de kumaş performansı açısından uygulanabilir alternatifler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability and environmentally friendly production practices are increasingly gaining importance in the modern textile industry. In this context, the combined use of natural fibers with recycled fibers contributes both to the reduction of waste and to the improvement of resource efficiency. In this study, the weaving performance of different yarn types obtained from cotton and recycled fiber blends was investigated. In the experiments, Ne 12/1 yarns were produced using a blend of 60% conventional cotton and 40% pre-consumer (undyed) recycled fibers through Ring, open-end rotor, and ring core-spun (single-core and dual-core) spinning systems. In the ring core-spun yarns, recycled T400® (elastomultiester), Polybutylene terephthalate (PBT), Polyester (PES), and Lycra® (elastane) were used as core materials. The produced yarns were used as weft under the same fabric construction and weaving settings, and performance differences were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22.0 statistical software. Within the scope of the research, in addition to the physical properties of the yarns such as tensile strength, unevenness, hairiness, and elongation at break, fabric tests were also evaluated. The results indicated that the yarn production method and the use of recycled fibers directly affect both yarn properties and weaving performance. While ring yarns stood out with higher strength and unevenness values, Open-end rotor yarns showed differences in weft performance despite their economic advantages. Ring core-spun yarns demonstrated balanced properties even with the use of recycled fibers, highlighting their potential for sustainable production. In conclusion, when the statistical results are interpreted, the production of yarns blended with cotton and recycled fibers using different spinning methods provides viable alternatives for sustainable textile manufacturing in terms of both yarn and fabric performance.