Diz osteoartritinde farklı yürüyüş egzersizlerinin ağrı, fiziksel performans ve dengeye etkisi
The effects of different walking exercises on pain, physical performance, and balance in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 989557
  2. Yazar: TAHİR DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Diz Osteoartritinde Farklı Yürüyüş Egzersizlerinin Ağrı, Fiziksel Performans ve Dengeye Etkisi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Doktora Tezi, Gaziantep, (2026). Bu çalışma, diz osteoartritli (DOA) bireylerin klasik fizyoterapi programına farklı yürüyüş egzersizlerinin eklenmesinin ağrı, fiziksel performans ve denge üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma, tek kör, randomize kontrollü bir tasarımla yürütüldü. Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) kriterlerine göre DOA tanılı ve şiddeti Kellgren-Lawrence Evre I-III olan 40-65 yaş arası toplam 90 birey dahil edildi, üç gruba ayrıldı ve çalışmayı 77 birey tamamladı: Geri Yürüme Grubu (n=26), İleri Yürüme Grubu (n=26) ve Kontrol Grubu (n=25). Tüm gruplara 8 hafta boyunca, haftada 3 gün sıcak paket, ultrason, TENS ve kuvvetlendirme egzersizlerini içeren klasik bir fizyoterapi programı uygulandı. Müdahale gruplarına ek olarak koşu bandında, seans başına 10-30 dakika olacak şekilde kademeli olarak artırılan ve Borg Algılanan Efor Ölçeği'ne göre hafif-orta şiddette (11-13) ileri veya geri yürüyüş egzersileri uygulandı. Ağrı şiddeti (Vizüel Analog Skala, VAS); fiziksel performans (Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi, WOMAC; 30 Saniye Otur-Kalk Testi; 40 Metre Hızlı Yürüme Testi; Merdiven İnip-Çıkma Testi; 6 Dakika Yürüme Testi); denge (Zamanlı Kalk-Yürü Testi; Fonksiyonel Uzanma Testi); diz propriyosepsiyonu (Aktif Repozisyon Testi); eklem hareket açıklığı ve Q açısı (üniversal gonyometre); kas kuvveti (el tipi dinamometre); yürüyüşün spatiotemporal parametreleri (Gait Analyzer mobil uygulaması); kinezyofobi (Tampa Kinezyofobi Ölçeği, TKÖ); yaşam kalitesi (EQ-5D-5L) ve hasta memnuniyeti (Global Değişim Ölçeği) değerlendirildi. Tedavi sonrasında, her üç grupta da çok sayıda parametrede iyileşmeler gözlemlendi (p<0.05). Gruplar arası karşılaştırmalarda, kontrol grubuna kıyasla geri yürüme grubunun; ağrı, tüm fiziksel performans testleri, denge, propriyosepsiyon, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, yürüyüş parametreleri, kinezyofobi ve yaşam kalitesi açısından daha fazla gelişim gösterdiği belirlendi (p<0.05). İleri yürüme grubunun ise kontrol grubuna göre 40 metre hızlı yürüme testi, diz fleksiyon hareket açıklığı, yürüyüş hızı, kadans, adım süresi ve uzunluğu gibi parametrelerde daha fazla iyileşme sağladığı görüldü (p<0.05). Geri ve ileri yürüme gruplarının karşılaştırılmasında ise, geri yürümenin denge, propriyosepsiyon, diz fleksiyonu, diz ekstansör kas kuvveti, yürüyüş hızı ve yaşam kalitesi üzerinde daha etkili olduğu saptandı (p<0.05). En yüksek hasta memnuniyeti, geri yürüme grubunda kaydedildi (p<0.05). Sonuç olarak çalışmamızda, DOA'lı bireylerin rehabilitasyonunda koşu bandında uygulanan ileri ve geri yürüme egzersizlerinin klasik fizyoterapiye eklenmesinin önemli klinik katkılar sağlayabileceğini göstermektedir. Özellikle denge, propriosepsiyon, kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, yürüme ve fonksiyonel kapasite hedefleniyorsa, koşu bandında geri yürüme uygulaması etkili ve uygulanabilir bir tamamlayıcı egzersiz seçeneği olarak dikkate alınabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Effects of Different Walking Exercises on Pain, Physical Performance, and Balance in Patients with Knee Osteoarthritis. PhD Thesis, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Graduate School of Health Sciences, Hasan Kalyoncu University, Gaziantep, 2026. This study was designed to investigate the effects of adding different walking exercises to a conventional physiotherapy program on pain, physical performance, and balance in individuals with knee osteoarthritis (KOA). The study was conducted using a single-blind, randomized controlled design. A total of 90 individuals aged 40-65 years, diagnosed with KOA according to the American College of Rheumatology (ACR) criteria and with a severity of Kellgren-Lawrence Grade I-III, were included. Participants were divided into three groups, and the study was completed by 77 individuals: the Backward Walking Group (n=26), the Forward Walking Group (n=26), and the Control Group (n=25). All groups received a conventional physiotherapy program for 8 weeks, 3 days per week, which included hot pack, ultrasound, transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS), and strengthening exercises. The intervention groups additionally performed their respective forward or backward walking exercises on a treadmill. The walking exercise duration was progressively increased from 10 to 30 minutes per session and was performed at a light-to-moderate intensity (11-13) based on the Borg Rating of Perceived Exertion (RPE) Scale. Pain severity (Visual Analog Scale, VAS); physical performance (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index, WOMAC; 30-Second Chair Stand Test; 40-Meter Fast-Paced Walk Test; Stair Climb Test; 6-Minute Walk Test); balance (Timed Up and Go Test; Functional Reach Test); knee proprioception (Active Repositioning Test); joint range of motion and Q-angle (universal goniometer); muscle strength (hand-held dynamometer); spatiotemporal gait parameters (Gait Analyzer mobile application); kinesiophobia (Tampa Scale of Kinesiophobia, TSK); quality of life (EQ-5D-5L); and patient satisfaction (Global Rating of Change Scale) were assessed. Following the treatment, improvements were observed in numerous parameters across all three groups (p<0.05). In between-group comparisons, the backward walking group demonstrated greater improvements than the control group in terms of pain, all physical performance tests, balance, proprioception, joint range of motion, muscle strength, gait parameters, kinesiophobia, and quality of life (p<0.05). The forward walking group, compared to the control group, showed greater improvement in parameters such as the 40-meter fast-paced walk test, knee flexion range of motion, gait speed, cadence, step time, and step length (p<0.05). When comparing the backward and forward walking groups, backward walking was found to be more effective in improving balance, proprioception, knee flexion, knee extensor muscle strength, gait speed, and quality of life (p<0.05). The highest level of patient satisfaction was recorded in the backward walking group (p<0.05). In conclusion, our study suggests that incorporating forward and backward treadmill walking exercises into conventional physiotherapy may provide significant clinical benefits in the rehabilitation of individuals with knee osteoarthritis. Particularly when aiming to improve balance, proprioception, muscle strength, joint range of motion, gait, and functional capacity, it is thought that backward walking on a treadmill may be considered an effective and feasible complementary exercise option.