Sagittal stratumun ak madde anatomisi: 3D modelleme destekli fiber diseksiyon ve traktografi çalışması
Whi̇te matter anatomy of the sagittal stratum: 3D modeling supported fi̇ber di̇ssection and tractography study
- Tez No: 989556
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP ÖZGÜN BÖRCEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Sagital stratum terimi, Heinrich Sachs tarafından, parietooksipital kortekste parisagittal olarak yönelimli seyreden ak madde tabakasını tanımlamak üzere, 1892 yılında üretilmiştir. 100 yıldan fazla bir süredir yaygın olarak kullanılmasına rağmen, tanımı, sınıflandırması, sınırları ve yapısına dahil olan lifler yazarlar arasında farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, fiber mikrodiseksiyon yöntemi ve traktografiden yararlanarak sagital stratum tanımlamayı ve diğer serebral ak madde yollarıyla ilişkisini ve yapısında yer alan traktlar arasındaki oryantasyonu ortaya koyarak belirsizliği gidermeyi amaçladık. 10 adet insan kadavra beyni, Klingler metoduna uygun şekilde diseksiyona hazırlandı. Diseksiyonlar cerrahi mikroskop altında, x6 ile x40 büyütme altında, mikrocerrahi tekniklerle yapıldı. Mikrocerrahi fiber diseksiyonunun her aşamadaki sonuçları 2D ve 3D tekniklerle fotoğraflandı. Ayrıca diseksiyonun her aşaması fotogrametri yöntemi ile kaydedilerek 360o- 3D model oluşturuldu. Bulgularımızı desteklemek için ise DTG ve yüksek çözünürlüklü MRG kullanıldı. Bu çalışma, fiber mikrodiseksiyon tekniği ile sagital stratumun yapısındaki beyaz cevher yollarının 3D organizasyonunu tekrar gözden geçirdi. Sagital stratum, farklı lif gruplarından oluşan iki katmana sahiptir. Dış tabakası uzun assosiasyon lifi olan OFF ve komissural lif olan anterior komissurden oluşurken, iç tabakası temporo-parieto-oksipitopontin lifleri ve posterior talamik pedinkülü içeren iç içe geçmiş projeksiyon liflerinden oluşur. Sagital stratumun yapısı, projeksiyon lifleri ile iç içe geçmiş olan assosiasyon ve komissural lifleri içermesi, dolayısıyla üç farklı lif sistemine ait traktlar barındırması ile ayırt edicidir. Sagittal stratumun karmaşık beyaz cevher anatomisi hakkında ayrıntılı bilgi, daha az postoperatif morbidite ile güvenli bir cerrahi için preoperatif planlama ve intraoperatif oryantasyonda beyin cerrahlarına rehberlik sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The term sagittal stratum was produced by Heinrich Sachs and described as a parisagittally oriented white matter layer at the parietooccipital cortex, in 1892. Even though widely used for more than 100 years, its description, classification, borders, and involved fibers of its structure vary among authors and remain imprecise. In this study, we aim to define the sagittal stratum and resolve the uncertainty by revealing its relationship with other cerebral white matter pathways and the orientation among the fibers involved in its structure with the fiber microdissection method and tractography. Twenty postmortem human cerebral hemispheres were prepared according to Klingler's method. Dissections were done with magnification (×6 to ×40) provided by a surgical microscope and with microsurgical techniques. The results of microsurgical fiber dissection at each step were photographed with 2D and 3D techniques. Also, each step of dissection was recorded acoording to the photogrammetry method to create a 360o - 3D model. DTI and high-resolution MRI were used for confirmed to our findings. This study revisited the 3D organization of the white matter tracts in the sagittal stratum by fiber microdissection technique. The sagittal stratum has two layers consisting of different fiber groups. Its external layer consists of a long association fiber (OFF), and a commissural fiber (anterior commissure), while its internal layer consists of the intertwined projectional fibers, including temporo-parieto-occipitopontine fibers and the posterior thalamic peduncle. The structure of the sagittal stratum is distinctive that it contains association, and commissural fibers intertwined with projection fibers, thus it contains all types of fiber systems. Detailed knowledge of the complex white matter anatomy of the SS would provide guidance to neurosurgeons in surgical planning and intraoperative orientation for a safe surgery with less comorbidity.