Evaluation of the usability of metal-coated fiber-reinforced composite in lightning protection
Metal kaplamalı fiber takviyeli kompozitin yıldırım korumada kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 989577
  2. Yazar: SENA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
Özet
Gelişen havacılık endüstrisinde, hem yıldırım çarpmasına karşı koruma etkinliği sağlayabilmek hem de hafiflik hedefine ulaşmak için metal bazlı yıldırım koruma LSP (Lightning Strike Protection) sistemleri hakkında kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Bu metal bazlı çözümlerinin başında, metal ağ yapıları gelmektedir. Metal ağ yapısının hibrit kompozitte kullanımıyla da yıldırım önleme çözümü sağlanabilmektedir. Ancak bu ağ yapıları oldukça ince olduğundan, yıldırım darbesi sonrasında yüzeyde metalin erimesiyle ardışık yıldırım darbelerine karşı yüzeyi savunmasız bırakmaktadır. Bu, yıldırıma uğrayan parçada kalınlık boyunca elektriksel iletkenlik özelliği gereksinimi doğurmaktadır. Bu çalışmada, kalınlık yönündeki iletkenliği incelemek amacıyla yapılan elektriksel iletkenlik ölçüm sonuçlarında alüminyum fiber-epoksi kompozitin kalınlık yönündeki iletkenliği daha yüksek olduğu ölçülmüştür. Hazırlanan metal fiber epoksi numunenin SEM analizinde, alüminyum basalt fiberin bir tarafının alüminyum kaplamalı olduğu görülmüştür. Fiberin tamamının kaplanmış versiyonuyla daha iyi elektriksel iletkenlik sonuçları alınabileceği öngörülmektedir. Çekme testi sonuçlarında, Vf:%30 olan Al-kaplamalı fiber epoksi kompozitin Young Modulu ~12000 MPa ölçülmüştür. Karışımlar kanununa göre hesaplanan xvii değerden (E ≈ 19 000 MPa) düşük bulunmuştur. Bunun sebebinin epoksi arayüzey sorunlarının olabileceği öngörülmektedir. Ancak fiber matris ara yüzey iyileştirmesi ile mukavemet değerlerinin benzer fiber/hacim oranındaki bazalt ve cam fiber/epoksi kompozitlerle karşılaştırılabileceği öngörüsü yapılmıştır. Alüminyum fiber kaplamalı epoksi kompozit numunenin EMI kalkanlama performansı VNA Analizör Cihazı ile incelenmiş olup S21 ölçümünde 8-12 um dalgaboyunda -40 dB'ye kadar kalkanlama ölçülmüştür. SAE ARP5412 ve SAE ARP 5416 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilen yıldırım testi kapsamında, A dalga formunda 40 kA ve 44 kA akım darbeleri uygulanmış ve metal kaplamalı bazalt fiber-epoksi kompozit numunenin yaklaşık %5 oranında deformasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Test sonuçları, malzemenin kalınlık yönündeki yüksek elektriksel iletkenliğinin yıldırım akımını katmanlar boyunca etkin şekilde dağıtarak yüzeydeki hasarı sınırladığını ve enerji yayılımını optimize ettiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular ile yıldırım koruma uygulaması için umut vaad eden, havacılık endüstrisinin gereksinimlerini karşılayabilecek daha ileri düzey kompozit malzemelerin tasarımına ışık tutulması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the aviation industry, comprehensive studies have been conducted on metal-based lightning protection LSP (Lightning Strike Protection) systems to both provide effective protection against lightning strikes and achieve lightweight performance. Metal mesh structures are among the most prominent of these metal-based solutions. Lightning protection can also be achieved through the use of metal mesh in hybrid composites. However, these mesh structures are quite thin, leaving the surface vulnerable to subsequent lightning strikes due to metal melting after a lightning strike. This necessitates the need for electrical conductivity throughout the thickness of the affected part. In this study, electrical conductivity measurements conducted to examine through-thickness conductivity revealed that the aluminum fiber-epoxy composite had higher through-thickness conductivity. SEM analysis of the prepared metal fiber epoxy sample revealed that one side of the aluminum basalt fiber was aluminum-coated. It is anticipated that better electrical conductivity results could be achieved with a fully coated version of the fiber. In the tensile test results, the Young's Modulus of the Al-coated fiber-epoxy composite with a Vf of 30% was measured as ~12,000 MPa. It was found to be lower than the value calculated according to xv the law of mixtures (E ≈ 19,000 MPa). This is predicted to be due to epoxy interface problems. However, it is predicted that with improved fiber-matrix interface, the strength values will be comparable to basalt and glass fiber/epoxy composites with similar fiber-to-volume ratios. The EMI shielding performance of the aluminum fiber-coated epoxy composite sample was examined with a VNA Analyzer, and shielding down to -40 dB was measured at 8-12 μm wavelengths in the S21 measurement. As part of the lightning test conducted in accordance with SAE ARP5412 and SAE ARP 5416 standards, 40 kA and 44 kA current pulses were applied in the A waveform, and the metal-coated basalt fiber-epoxy composite sample was found to have deformation of approximately 5%. Test results revealed that the material's high through-thickness electrical conductivity effectively distributes lightning current throughout the layers, limiting surface damage and optimizing energy dissipation. These findings are expected to inform the design of more advanced composite materials that hold promise for lightning protection applications and meet the requirements of the aerospace industry.