Sosyal hizmet perspektifinden koruyucu ebeveynlerin deneyimleri ve ebeveynlik tarzı üzerine bir değerlendirme
An evaluation of foster parents' experiences and parenting style from a social work perspective
  1. Tez No: 989674
  2. Yazar: MÜMİNE GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRA ASSADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Psikoloji, Social Work, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, koruyucu ebeveynliğin çocukların sağlıklı gelişimindeki rolünü sosyal hizmet disiplini çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, koruyucu ebeveynlerin duygusal, psikolojik, sosyal, ekonomik ve ailesel deneyimleri ile benimsedikleri ebeveynlik tarzları ve sosyal destek ihtiyaçları değerlendirilmiştir. Nitel araştırma deseninin benimsendiği çalışmada, kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 20 koruyucu ebeveynle derinlemesine görüşmeler yapılmış; veriler yarı yapılandırılmış sorular aracılığıyla toplanarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, katılımcıların koruyucu aile olmaya çocukların yaşamında olumlu bir fark yaratma arzusu ve kişisel doyum motivasyonuyla karar verdiklerini göstermiştir. Ebeveynlerin adaptasyon, bağlanma ve rol paylaşımı süreçlerinde çeşitli zorluklar yaşadığı; çocuklarla kurulan nitelikli iletişimin ise psikososyal gelişimi olumlu etkilediği belirlenmiştir. Sosyal çevre ve devlet desteklerinin sürece katkı sunduğu, ancak bazı durumlarda yetersiz kaldığı ifade edilmiştir. Aile Sistemleri Kuramı çerçevesinde, esnek sınırlar, net roller ve sağlıklı iç dinamiklerin sürece uyumu kolaylaştırdığı görülmüştür. Sonuç olarak, koruyucu ebeveynlik bireysel bir sorumluluğun ötesinde, toplumsal düzeyde çok boyutlu bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Bulguların, sosyal hizmet politikaları ve uygulamalarının geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of foster parenting in the healthy development of children within the framework of social work discipline. The research evaluates foster parents' emotional, psychological, social, economic, and familial experiences, as well as their adopted parenting styles and social support needs. Employing a qualitative research design, in-depth interviews were conducted with 20 foster parents selected through the snowball sampling method. Data were collected through semi-structured interview questions and analyzed using thematic analysis. The findings indicate that participants decided to become foster parents based on their desire to make a positive difference in children's lives and their motivation for personal fulfillment. It was observed that parents experienced various challenges related to adaptation, attachment, and role-sharing processes, while establishing quality communication with children positively influenced their psychosocial development. Although social and governmental supports contributed to the process, they were found to be insufficient in certain cases. Within the framework of Family Systems Theory, flexible boundaries, clear roles, and healthy internal dynamics were found to facilitate adaptation. In conclusion, foster parenting is considered not only an individual responsibility but also a multidimensional process at the societal level. The findings are expected to contribute to the development of social work policies and practices.