Ağızdan ağıza pazarlamanın satın alma niyeti üzerindeki etkisinde etkili iletişimin aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediating role of effective communication in the effect of word-of-mouth marketing on saturate purchase intention and a research study on this
- Tez No: 989673
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU, PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ağızdan ağıza pazarlamanın tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini ve bu süreçte etkili iletişimin aracılık rolünü incelemektedir. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin dijital platformlarla birleşmesi, bireylerin deneyim ve görüşlerini daha geniş kitlelere aktarmasını sağlamış ve satın alma kararları üzerinde güçlü bir etki yaratmıştır. Bu bağlamda, etkili iletişim stratejilerinin tüketici davranışlarının şekillenmesinde kritik bir rol oynadığı görülmektedir. Araştırma kapsamında İstanbul Anadolu Yakası'nda ikamet eden tüketiciler hedeflenmiş ve toplam 502 katılımcı ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, işletmelerin etkili iletişim stratejileri kullanarak ağızdan ağıza pazarlamayı daha verimli yönetebileceğini göstermektedir. Analizler sonucunda, ağızdan ağıza pazarlama ile etkili iletişim arasında orta düzeyde pozitif ilişki bulunmuştur. Ağızdan ağıza pazarlama ile satın alma niyeti arasında orta düzeyde pozitif ilişki tespit edilmiştir. Etkili iletişim ile satın alma niyeti arasında orta düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır. Etkili iletişim stratejileri arttıkça, satın alma niyetinin de yükseldiği görülmüştür. Sonuç olarak, ağızdan ağıza pazarlamanın hem satın alma niyeti hem de etkili iletişim üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu; ayrıca satın alma niyeti üzerindeki etkisinde etkili iletişimin aracılık rolü bulunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of word-of-mouth marketing on consumers' purchase intentions and the mediating role of effective communication in this process. The integration of traditional marketing methods with digital platforms has enabled individuals to share their experiences and opinions with wider audiences, thereby exerting a significant influence on purchasing decisions. In this context, effective communication strategies play a critical role in shaping consumer behavior. The research targeted consumers residing in the Anatolian side of Istanbul, and a total of 502 participants were surveyed. Findings indicate that businesses can manage word-of-mouth marketing more efficiently by employing effective communication strategies. The analysis revealed that a moderate positive relationship between word-of-mouth marketing and effective communication. A moderate positive relationship between word-of-mouth marketing and purchase intention. A moderate positive relationship between effective communication and purchase intention. An increase in effective communication strategies leads to higher purchase intentions. In conclusion, word-of-mouth marketing has a positive and significant effect on both purchase intention and effective communication, and effective communication plays a mediating role in the impact of word-of-mouth marketing on purchase intention.