Mikro hareketlilik türlerinden E-Skuterler için şarj istasyonu yer seçim kriterleri ve istasyon tasarım rehberi
Charging station location criteria and design guide for E-Scooters among micro-mobility types
  1. Tez No: 989810
  2. Yazar: CANSU ŞAHİNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ERDOĞAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda artan kentleşme, ulaşım sistemleri üzerinde büyük bir baskı yaratmakta ve çevresel sürdürülebilirliği tehdit etmektedir. Bu bağlamda, kent içi hareketliliğin daha çevreci, esnek ve erişilebilir araçlarla sağlanması gerekliliği mikro-hareketlilik kavramını gündeme getirmiştir. Mikro- hareketlilik, kısa mesafeli bireysel ulaşımı kolaylaştıran elektrikli bisikletler, e-e-skuterler ve benzeri hafif araçları kapsamaktadır. Bu araçlar, toplu taşıma sistemleriyle entegre edilerek karbon salımını azaltma, trafik sıkışıklığını hafifletme ve ulaşım erişimini artırma etkisine sahiptir. Bu çalışma, mikro-hareketlilik araçları arasında giderek daha fazla yer edinen elektrikli e-skuterleri odağına alarak, bu araçların altyapı ihtiyaçlarından biri olan şarj istasyonlarının yer seçimi sürecini incelemektedir. E-skuter sistemlerinin sürdürülebilir, erişilebilir ve güvenli bir şekilde işletilebilmesi için, şarj istasyonlarının kentsel dokuya bütünleşmiş biçimde, kullanıcı davranışları, çevresel etkiler, fiziksel uygunluk, yönetsel yapı ve sosyo-demografik özellikler gibi çok boyutlu ölçütler çerçevesinde konumlandırılması gerekmektedir. Bu bağlamda tez kapsamında ulusal ve uluslararası literatürden seçilen çalışmalar aracılığıyla, e-skuter şarj istasyonlarının yer seçimini etkileyen ölçütler sistematik olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, yer seçimi sürecinin yalnızca teknik parametrelere değil; aynı zamanda kullanıcı profilleri, enerji altyapısı, kamu politikaları ve kent planlama ilkeleri gibi çeşitli faktörlere bağlı olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, şehirlerde mikro-hareketlilik altyapısının geliştirilmesine katkı sunacak çok ölçütlü karar verme türelleri için temel bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing urbanization has placed significant pressure on transportation systems and posed a threat to environmental sustainability. Within this context, the need for more environmentally friendly, flexible, and accessible urban mobility solutions has brought the concept of micro-mobility to the forefront. Micro-mobility encompasses lightweight vehicles such as electric bicycles and e-skuters that facilitate short-distance individual travel. These vehicles have the potential to reduce carbon emissions, alleviate traffic congestion, and enhance transportation accessibility when integrated with public transit systems. This study focuses on electric scooters, a rapidly expanding segment of micro-mobility, and examines the siting process of one of their critical infrastructural needs: charging stations. To ensure that e-skuter systems operate in a sustainable, accessible, and safe manner, charging stations must be strategically located within the urban fabric, taking into account a wide range of factors, including user behavior, environmental impacts, physical suitability, administrative structures, and socio-demographic characteristics. In this context, the thesis systematically analyzes the criteria influencing e-skuter charging station location through a review of selected national and international studies. The analysis reveals that the location selection process is not solely based on technical parameters but is also shaped by user profiles, energy infrastructure, public policies, and urban planning principles. The findings provide a foundational framework for developing multi-criteria decision-making türels to improve micro- mobility infrastructure in urban areas.