Avrupa Birliği hukukunda mülteci çocukların statüsü ve hakları
The status and rights of refugee children in European Union law
  1. Tez No: 989847
  2. Yazar: TUĞBA UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
Özet
Zorunlu göç hareketliliği günümüzde küresel ölçekte artış gösterirken, bu süreçten en fazla etkilenen gruplardan biri olan mülteci çocuklar, uluslararası koruma hukukunda özel değerlendirmeye tabi tutulması gereken bir grubu oluşturmaktadır. Bu tez çalışması, Avrupa Birliği mülteci hukukunda çocukların statüsünü ve haklarını, özellikle çocukların özgün kırılganlıkları ve üstün yararı ilkesi çerçevesinde ele almakta; teorik normlar ile uygulamadaki yansımalar arasındaki uyumsuzlukları ortaya koymaktadır. Çalışmada, öncelikle uluslararası hukuk bağlamında mülteci çocuklara ilişkin temel belgeler, 1951 Cenevre Sözleşmesi ve Çocuk Haklarına Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi doğrultusunda analiz edilmiş; ardından Avrupa Birliği mülteci hukukunda çocuklara özgü düzenlemeler incelenmiştir. Ortak Avrupa Sığınma Sistemi (Common European Asylum System - CEAS), Dublin III Tüzüğü, AB Temel Haklar Şartı ve ilgili direktifler çocuk mültecilerin korunmasına yönelik temel araçlar olarak değerlendirilmiştir. Mülteci çocukların statülerin belirlenmesinde çocuklara özgü değerlendirmeler yapılmıştır. Tez kapsamında yapılan analizde, çocuk mültecilerin ulusal ve bölgesel düzeydeki uygulamalarda çeşitli hak ihlallerine maruz kaldığı; geri itme uygulamaları, gözaltı koşulları, refakatsiz çocuklara yönelik yetersiz destek mekanizmaları ve eğitim-sağlık hakkına erişimdeki engeller öne çıkmaktadır. Bu kapsamda, AB düzeyindeki yasal çerçevenin teorik olarak güçlü olduğu ancak pratikte uygulama farklılıkları ve siyasi engeller nedeniyle çocukların haklarını tam anlamıyla koruyamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın temel amacı; çocuk hakları perspektifinden hareketle Avrupa Birliği'nin mevcut sisteminin çocuk dostu reformlarla nasıl geliştirilebileceğine dair öneriler sunmak ve çocukların hukuki statüsünün güçlendirilmesine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Forced migration movements have increased globally in recent years, and among the groups most affected by this phenomenon are refugee children, who must be subject to special consideration under international protection law. This thesis examines the status and rights of children within the context of European Union refugee law, focusing particularly on the unique vulnerabilities of children and the principle of the best interests of the child. It also identifies discrepancies between theoretical norms and practical implementation. The study first analyzes key international legal instruments related to refugee children, including the 1951 Geneva Convention and the United Nations Convention on the Rights of the Child. It then examines EU-level legal frameworks, such as the Common European Asylum System (CEAS), the Dublin III Regulation, the EU Charter of Fundamental Rights, and relevant directives, as primary tools for the protection of refugee children. Refugee children have been subject to child-specific assessments in the determination of their status. The thesis reveals that refugee children face numerous rights violations at both national and regional levels, including pushback practices, detention conditions, inadequate support mechanisms for unaccompanied minors, and barriers to accessing education and healthcare. Although the EU's legal framework appears robust in theory, it is found to be insufficient in practice due to discrepancies in implementation and political obstacles. The primary aim of the study is to evaluate the scope and effectiveness of the current EU refugee system from a child rights perspective, and to offer reform proposals aimed at improving the legal status and protection of refugee children within the EU framework.