Techno-economic analysis of hybrid renewable energy systems for the optimal design of a hydrogen refuelling station in Germany
Almanya'da bir hidrojen yakıt dolum istasyonunun optimum tasarımı için hibrit yenilenebilir enerji sistemlerinin tekno-ekonomik analizi
  1. Tez No: 989962
  2. Yazar: BERNA BURCU KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SADIKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Almanya'nın Schleswig-Holstein bölgesinde bir hidrojen dolum istasyonunda yeşil hidrojen üretimi için hibrit yenilenebilir enerji sistemlerinin (HRES) optimum konfigürasyonunu tasarlamak amaçlanmıştır. Çoklu Enerji Kaynakları Hibrit Optimizasyon (HOMER) Pro yazılımı, farklı konfigürasyonları modellemek ve tekno-ekonomik analizler gerçekleştirmek için kullanılmıştır. Birinci bölümde, fotovoltaik (PV), çeşitli rüzgar türbinleri (WT) ile %100 yenilenebilir oranında çalışan çeşitli HRES konfigürasyonları incelenmiştir. Simülasyon sonuçları, XANT L-36 ve XANT L-36 & Vestas V47 rüzgar türbinleri içeren sistemlerin yıllık 700 tondan fazla karbondioksit (CO2) emisyonunu önleyebileceğini göstermiştir. Ayrıca, küresel yeşil hidrojen üretiminin ekonometrik analizi, doğrusal, ridge (RR), lasso (LR) ve elastic net regresyon (ENR) modelleri kullanılarak R programında (R) gerçekleştirilmiştir. Kök ortalama kare hatası (RMSE) ve belirleme katsayısı (R²) değerlerine göre RR modeli en iyi tahmin performansını göstermiştir. Nihai model, küresel hidrojen dolum istasyonlarının yeşil hidrojen üretimini en çok etkilediğini göstermiştir. İkinci bölümde, bir ısıl yük kontrolörü (TLC), kazan ve mikro gaz türbini (MGT) fazla elektriği kullanmak ve ısı elde etmek için sistemlere ilave edilmiştir. Sonuçlar, TLC ve kazan kullanılan sistemlerin ekonomik olarak uygun olmadığını, MGT entegrasyonunun ise atık ısı geri kazanımı sayesinde maliyetleri önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Optimum sistem; PV, XANT L-36, Vestas V47, elektrolizör, hidrojen depolama tankı, batarya, TLC, kazan ve MGT'den oluşmakta olup, $6.28 milyon net bugünkü maliyet (NPC), $0.249/kWh seviyelendirilmiş enerji maliyeti (LCOE) ve $2.14/kg seviyelendirilmiş hidrojen maliyeti (LCOH) değerlerine sahiptir. Üçüncü bölümde, biyokütle destekli HRES analiz edilmiştir. Konfigürasyonlar, saman yakıtlı bir biyokütle jeneratörünün PV ve rüzgar türbinleriyle birlikte kullanılmasını içermektedir. Sonuçlar, biyokütle jeneratörünün PV ve rüzgar türbinleriyle entegrasyonunun daha düşük NPC ve LCOH değerleri sağladığını ve fazla elektriği (EE) %1–2'nin altına indirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the optimal configuration of stand-alone hybrid renewable energy systems (HRES) for green hydrogen production at a hydrogen refuelling station in Schleswig-Holstein, Germany. The Hybrid Optimization of Multiple Energy Resources (HOMER) Pro software is utilized to simulate different configurations and perform techno-economic analyses. In the first part, several HRES configurations powered by photovoltaic (PV) panels and different wind turbines (WT) were examined to achieve 100% renewable fraction. Simulation results indicated that the systems with XANT L-36 and XANT L-36 & Vestas V47 WT could prevent more than 700 tons of carbon dioxide (CO2) emissions annually. Additionally, econometric analysis of global green hydrogen production was conducted using linear, ridge regression (RR), lasso regression (LR), and elastic net regression (ENR) models in R programming language (R). The RR model demonstrated the best predictive ability based on the root mean square error (RMSE) and the coefficient of determination (R²) value. The final model highlighted that global hydrogen refuelling stations had the most significant influence on green hydrogen production. In the second part, a thermal load controller (TLC) and boiler were integrated, along with a micro gas turbine (MGT) to manage surplus electricity and provide heat. Results showed that systems with TLC and boiler were not feasible, while MGT integration significantly reduced the costs by recovering waste heat. The optimum system includes PV, XANT L-36, Vestas V47, electrolyser, hydrogen storage, battery, TLC, boiler, and MGT, with $6.28 M net present cost (NPC), $0.249/kWh levelized cost of energy (LCOE), and $2.14/kg levelized cost of hydrogen (LCOH). In the third part, biomass-based HRES were analysed. The configurations include a straw-fuelled biomass generator with PV and WT. The results demonstrated that integrating a biomass generator with PV and WT achieved lower NPC and LCOH values while minimizing excess electricity (EE) to below 1-2%.