Sosyal medya bağımlılığı ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide sosyal görünüş kaygısının aracı rolü
The mediating role of social appearance anxiety in the relationship between social media addiction and depressive symptoms
  1. Tez No: 990063
  2. Yazar: ZEHRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEYNEP SAYLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, sosyal medya bağımlılığı ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide sosyal görünüş kaygısının aracı rolü incelenmiştir. Çalışmaya 399 genç yetişkin katılmıştır. Analizler sonucunda, sosyal medya bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısı ve depresif belirtiler arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca, sosyal görünüş kaygısının sosyal medya bağımlılığı ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Bu bulgu, sosyal medya kullanımının yalnızca doğrudan psikolojik sorunlarla değil, aynı zamanda bireylerin görünüşe yönelik kaygıları aracılığıyla da depresif belirtileri artırabileceğini göstermektedir. Sonuçlar, sosyal medya bağımlılığının olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik müdahalelerde sosyal görünüş kaygısının da dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, alanyazına katkı sunmakta ve ruh sağlığı uzmanlarına sosyal medya bağımlılığı ile ilişkili risk faktörlerini anlamada önemli ipuçları sağlamaktadır. Anahtar Sözcükler Sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı, depresif belirtiler
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of social appearance anxiety in the relationship between social media addiction and depressive symptoms. The sample consisted of 399 young adults. Analyses revealed significant positive correlations between social media addiction, social appearance anxiety, and depressive symptoms. Furthermore, social appearance anxiety was found to play a partial mediating role in the relationship between social media addiction and depressive symptoms. These findings suggest that social media use may increase depressive symptoms not only directly but also indirectly through appearance-related concerns. The results highlight the importance of considering social appearance anxiety in interventions aimed at reducing the negative effects of social media addiction. This research contributes to the literature and provides valuable insights for mental health professionals in understanding the risk factors associated with social media addiction. Keywords Social media addiction, social appearance anxiety, depressive symptoms