Tefsîrü'l-Menâr'ın Kur'an mesajı meâl-tefsirine etkisi
The impact of Tafsir al-Manar on the interpretation of the message of the Qur'an
- Tez No: 990064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Muhammed Esed'in The Message of The Qur'an (Kur'an Mesajı Meâl-Tefsiri) adlı meâl-tefsirinde Tefsîrü'l-menâr düşüncesinin etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, çağdaş dönemde ortaya çıkan tefsirlerin birbirleriyle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu görmek açısından önemli bir örnek sunmaktadır. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Tefsîrü'l-menâr ile Kur'an Mesajı meâl-tefsirinin Kur'an'a yaklaşım biçimleri ve düşünce yapıları ortak noktalar üzerinden ele alınmıştır. Bu bölümde özellikle her iki müellifin ortak yorumlama yöntemleri vurgulanmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise yaratılışla ve ahiretle ilgili âyetler, mûcizevi olaylar ve bazı fıkhî hükümler gibi belirli konu başlıkları seçilmiştir. Bu konulara dair her iki eserde yer alan yorumlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Her iki müellifin klasik dönem tefsirlerinden hangi yönlerde ayrıldığını daha açık biçimde ortaya koyabilmek için klasik tefsirlerdeki yorumlara da çalışmada yer verilmiş ve bu görüşler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Böylece Esed'in yorumlarında Menâr Tefsiri etkisinin hangi alanlarda ve ne derecede ortaya çıktığı gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, yalnızca iki eser arasında bağ kurmakla kalmayıp çağdaş tefsir geleneği içerisinde ortaya çıkan ortak yönleri ve yorum çeşitliliğini de değerlendirmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the influences of Tafsīr al-Manār in Muḥammad Asad's The Message of the Qur'ān (translation-exegesis). The study offers an important example for observing how modern Qur'anic interpretations interact with one another. The thesis is divided into two main parts. In the first part, the approaches to the Qur'an and the intellectual structures of Tafsīr al-Manār and The Message of the Qur'ān are analyzed. In that section, the distinctive methods of interpretation employed by each author are especially emphasized. In the second part of the thesis, particular thematic areas are selected — such as verses related to creation, eschatology, miraculous events, and certain legal rulings — and the interpretations found in both works are comparatively analyzed. To more clearly reveal where each author diverges from the classical exegetical tradition, the study also includes classical-era interpretations and evaluates these views in a comparative manner. In this way, it seeks to demonstrate in which fields and to what extent the Manār school's influence is visible in Asad's exegesis. The study thus not only forges a link between these two works, but also attempts to assess common features and interpretive diversity within the contemporary Qur'anic commentary tradition.